Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Casti Gaming.

- - - - -

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Master

Master

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 85 posts

As dori sa-mi iau niste Casti, bune. 
Pareri despre acestea ? 
RAZER Kraken Pro Green

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,168 posts

Eu am o părere destul de proastă despre Razer. :( Dacă nu te interesează marketingul și vrei calitate, mergi pe Sennheiser. Sau ai putea să mergi pe SteelSeries, Siberia. Aproximativ aceleași căști le am și eu și sunt foarte mulțumit.

• Răzvan likes this

Pante

Pante

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 478 posts

ce zice bula de mai sus sau logitech 930-950. da parca-s scumpe. vezi tu.

edit: http://www.amazon.co...d/dp/B003VANOFY

Edited by Pante, 01 February 2015 - 06:10 PM.

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

http://www.pcgarage....x/hyperx-cloud/sau mai nou http://www.pcgarage.ro/casti-gaming/hyperx/cloud-ii-71-red/ iarasi sunt niste variante demne de luat in calcul. Primul Cloud l-am testat si noi, si pot sa-ti spun ca sunt niste casti bijboace

Master

Master

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 85 posts

Bun, deci, ma scuzati ca revin acum cu post-ul, as dori sa merg pe Siberia v2, dar intrebare e, daca iau pe jack 3.5mm, imi va trebui o placa de sunet, sa se auda clar ? Asa daca iau pe USB, n-ar avea treaba, nu ?

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,168 posts

Nu o să ai probleme, plăcile de sunet dedicate sunt o fiță, diferențele fiind aproape inexistente. Totuși diferențele între cele două modele de căști nu se reduc doar la jack vs. USB. :P

Edited by Motanul Biped, 21 February 2015 - 05:20 PM.

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

Nu o să ai probleme, placile de sunet dedicate sunt o fiță, diferențele fiind aproape inexistente. Totuși diferențele între cele două modele de căști nu se reduc doar la jack vs. USB. :P

Stai sa vezi ce misto e senzatia cand treci de la un Realtek onboard la Realtek onboard cu circuit propriu. Pa bazait pe fundal cand misc mouse-ul, pa bazait la microfon, pa interferente. 

Iar la cele dedicate e si mai fain ca majoritatea au amplificator built-in si condensatori de calitate.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,168 posts

Nu o să ai probleme, placile de sunet dedicate sunt o fiță, diferențele fiind aproape inexistente. Totuși diferențele între cele două modele de căști nu se reduc doar la jack vs. USB. :P

Stai sa vezi ce misto e senzatia cand treci de la un Realtek onboard la Realtek onboard cu circuit propriu. Pa bazait pe fundal cand misc mouse-ul, pa bazait la microfon, pa interferente. 

Iar la cele dedicate e si mai fain ca majoritatea au amplificator built-in si condensatori de calitate.

Nu prea am avut niciodată bâzâit la căști. Am avut bâzâit doar când aveam carcasă cu cablurile pentru porturile frontale neecranate. Am împrumutat și eu o placă de sunet acum ceva timp de la un amic, de curiozitate, să văd ce pierd. Timp de 1 săptămână cât am avut jucăria nu am observat nimic în plus sau în minus din punct de vedere al calității sunetului. Este ca și cum ai spune că se merită să dai 150$ pe un card SD ecranat magnetic. Da, poate la studiourile de profil contează acele interferențe dar tu ca și consumator, în aplicațiile de zi cu zi nu o să observi mari diferențe. :-? Asta a fost cel puțin experiența mea, ca atare consider calitatea căștilor ca fiind superioară pe listă de cumpărături comparativ cu o placă de sunet dedicată.

Căștile care sunt cât de cât ok am observat că nu au nevoie de amplificare suplimentară. Pentru a nu îmi sparge timpanele oricum stau cu volumul aproape de minim, mai mare și deja pot să le folosesc pe post de boxe. În fine, părerea mea, evident că puteți să aveți experiențe diferite așa că recomandarea mea ar fi să testați placa de sunet (dacă chiar doriți să vă cumpărați una) pe același sistem, cu aceleași cabluri, ș.a.m.d. Doar atunci și doar voi puteți să știți dacă se merită investiția.

Edited by Motanul Biped, 21 February 2015 - 05:30 PM.

Master

Master

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 85 posts

Va multumesc pentru sfaturi pana la urma le-am comandat pe acestea:
Casca SteelSeries Siberia V2 Heat Orange, USB.

Edited by Master, 03 March 2015 - 05:51 PM.