Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Recomandare Laptop / PC Desktop

- - - - -

Best Answer FilareT , 25 September 2014 - 03:43 AM

Va multumesc tuturor pentru recomandari, am ajuns la concluzia ca momentan imi voi lua un laptop la 250lire:

http://www.argos.co....ber/1478710.htm

Iau acest laptop pentru ca momentan nu am nevoie de alt laptop mai bun.

Am nevoie de un laptop doar ca sa imi ruleze video-uri 1080p, sa ruleze un blue-ray fara probleme si facebook.

Nu am timp de jocuri :)

Astept Black Friday-ul, iar atunci voi lua un sistem desktop ceva mai smecher, iar laptop-ul asta il voi pastra in dulap :))

Go to the full post »

• This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

FilareT

FilareT

The gold maker

• Admin Minecraft
  • 318 posts

Salutare, as dori sa-mi achizitionez un laptop sau un desktop de gaming care sa-mi asigure jocurile pe macar 2 ani de acum inainte pe rezolutii inalte, nu stiu daca e posibil asa ceva :))

De preferat as vrea recomandari de pe site-uri din UK deoarece stau in UK :)

Nu am un buget anume, am bani, doar sa nu se exagereze cu Alineware-uri de 6-7000E :)))

Cum se prezinta Laptop-ul acesta?

http://www.emag.ro/l...d/pd/DBV2ZBBBM/

Edited by FilareT, 21 September 2014 - 02:27 AM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Nu îți recomand să îți cumperi Laptop de Gaming dacă nu ești absolut sigur că principala caracteristică a sistemului tău vrei să fie portabilitatea. Poți să îți faci o configurație mult mai bună și mult mai ieftină dar Desktop.

Site: Aria

6PR2wTM.png

Merg schimbate carcasa, placa video, placa de bază, sursa cu ceva mai ieftin dacă vrei să mai economisești puțin. Te interesează cum arată carcasa? Poți să îți cauți ceva ce îți place ție.

Edited by Motanul Biped, 21 September 2014 - 07:38 AM.

• BlackAngeel and stefan22 like this

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

Nu îți recomand să îți cumperi Laptop de Gaming dacă nu ești absolut sigur că principala caracteristică a sistemului tău vrei să fie portabilitatea. Poți să îți faci o configurație mult mai bună și mult mai ieftină dar Desktop.

Site: Aria

6PR2wTM.png

Merg schimbate carcasa, placa video, placa de bază, sursa cu ceva mai ieftin dacă vrei să mai economisești puțin. Te interesează cum arată carcasa? Poți să îți cauți ceva ce îți place ție.

SSD-ul ala n-are ce cauta, minim un Samsung / Intel care are garantie 5 ani.

RAM, se poate mai bine.

Sursa, ceva mai bun.

@Cooler aftermarket nu are de ce sa isi ia daca nu face OC si nu vede cum sta cu temperaturile..

http://www.pcgarage....ishlist/983237/

- ssd incapator, garantie de 5 ani.

- hdd foarte mare, 2 tb, nu cred ca il vei umple, dar sa fie.

- i7 4790 non K, ma gandesc ca nu faci oc..

- gtx 980 ...

- memorie ram suficienta (16gb)

Edited by Dănuț, 21 September 2014 - 10:20 AM.

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 382 posts

Fii te rog mai precis in privinta bugetului, ca una e o configuratie de 5.000 RON si alta e o configuratie de 6.000 RON. De asemenea, fa te rog o lista cu magazinele online cunoscute din UK, ca sa-ti putem face direct acolo un config.

FilareT

FilareT

The gold maker

• Admin Minecraft
  • 318 posts

OK, detin un buget de aproximativ de 1500lire in care vreau sa-mi iau un telefon si un laptop de preferat, ca sa fie portabil.

Site-uri nu stiu nici eu, deobicei pentru electrocasnice ma duc la Argos.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

OK, detin un buget de aproximativ de 1500lire in care vreau sa-mi iau un telefon si un laptop de preferat, ca sa fie portabil.

Site-uri nu stiu nici eu, deobicei pentru electrocasnice ma duc la Argos.

MSI GS70 - Laptopsdirect(Click)

Display mare, SSD, 860M, 12GB RAM (cu toate că nu o să folosești vreodată atât), primești și câteva accesorii (căști Steelseries) din câte îmi dau seama și îți mai rămân bani și de telefon (#Android Master Race). Nu ar trebui să ai probleme cu jocurile. :P

Edited by Motanul Biped, 21 September 2014 - 01:08 PM.

FilareT

FilareT

The gold maker

• Admin Minecraft
  • 318 posts
Tu nu știi cât mănâncă minecraftul cu o textură de x512 sau x1024 :))
Mă subestimezi dacă zici ca n-am cum să îi folosesc :))

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Tu nu știi cât mănâncă minecraftul cu o textură de x512 sau x1024 :))
Mă subestimezi dacă zici ca n-am cum să îi folosesc :))

Sunt șanse foarte mari să crape JVM înainte de asta. De multe ori.  :lol: 

• FilareT likes this

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 382 posts

2 generatii de jocuri pe calitate ridicata nu stiu daca poate sustine un laptop, mai ales ca ala recomandat de Motanu are rezolutie full-hd. De asta e mai convenabil un desktop, config mult mai puternic, posibilitate de upgrade, dar daca portabilitatatea e pe primul loc, mergi pe laptop.

• FilareT likes this

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

2 generatii de jocuri pe calitate ridicata nu stiu daca poate sustine un laptop, mai ales ca ala recomandat de Motanu are rezolutie full-hd. De asta e mai convenabil un desktop, config mult mai puternic, posibilitate de upgrade, dar daca portabilitatatea e pe primul loc, mergi pe laptop.

Da, nu o să poată să joace ultimele jocuri apărute la ultra și 60fps dar o să le ruleze. :P Să îți cumperi Laptop de gaming și să nu aibă rezoluție >=FHD este ca și cum ți-ai tăia un picior pentru a-ți pune încă o mână.

Kemico

Kemico

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 107 posts

Ca idee, in 1500 lire poti merge pe un i5 4460, R9 290/GTX 970, 8gb ram, sursa de calitate, carcasa de calitate, 1tb hdd, 128 gb ssd, placa de baza de calitate + ca telefon recomand Sony Xperia Z2. Nu ti-am facut wishlist, dar ca idee ce ai putea cumpara.

• Blackz32 likes this

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

Ca idee, in 1500 lire poti merge pe un i5 4460, R9 290/GTX 970, 8gb ram, sursa de calitate, carcasa de calitate, 1tb hdd, 128 gb ssd, placa de baza de calitate + ca telefon recomand Sony Xperia Z2. Nu ti-am facut wishlist, dar ca idee ce ai putea cumpara.

in banii aia intra si gtx 980, because why the fuck not?

• Dănuț likes this

solvay

solvay

GameNation

• Moderator Global
  • 399 posts

Da si o bucata de pamant la Garla Country,because...

• psychedeliqueee likes this

Kemico

Kemico

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 107 posts

Intra, dar am zis sa nu se arunce chiar asa departe, nu prea merita diferent de pret in raportul cu pret-performanta. ( e diferenta de 10 mil intre placi si ca performanta, 15-20 fps pentru 980, care nu prea merita acesti bani in + )

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

Intra, dar am zis sa nu se arunce chiar asa departe, nu prea merita diferent de pret in raportul cu pret-performanta. ( e diferenta de 10 mil intre placi si ca performanta, 15-20 fps pentru 980, care nu prea merita acesti bani in + )

15-20 fps la inceput, asteapta sa stabilizeze cei de la nvidia driverele si doar atunci vei vedea adevarata performanta.

FilareT

FilareT

The gold maker

• Admin Minecraft
  • 318 posts
✓  Best Answer

Va multumesc tuturor pentru recomandari, am ajuns la concluzia ca momentan imi voi lua un laptop la 250lire:

Am nevoie de un laptop doar ca sa imi ruleze video-uri 1080p, sa ruleze un blue-ray fara probleme si facebook.

Astept Black Friday-ul, iar atunci voi lua un sistem desktop ceva mai smecher, iar laptop-ul asta il voi pastra in dulap :))

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

crying-cat.gif

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Uita-te acum la preturile componentelor/desktop-ului si noteaza-ti-le ca sa nu ai surprize de Black Friday (umfla astia preturile pana atunci si de BF le scad, astfel incat sa platesti pretul lui de dinaintea umflarii, asa ai impresia ca ai luat ceva ieftin, la reducere).

FilareT

FilareT

The gold maker

• Admin Minecraft
  • 318 posts

Nu conteaza pretu.. :)

Topic Close, multumesc tuturor.

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 382 posts

Cand se aproprie perioada de achizitie sa-mi trimiti un PM sa-l redeschid.

• FilareT likes this