Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Recomandare Hard

- - - - -

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Megaspeeder

Megaspeeder

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 47 posts

Salut. In primul rand vreau sa spun de ce caut sa schimb hard-ul. Vreau sa schimb hard deoarece desi e nou am mici probleme cu el, adica, de fiecare data cand downloadez, dezarhivez, instalez sau orice tine de scriere/citire windows-ul incepe sa imi frameze si nu doar windows-ul, jocurile, filmele, orice. Am dat vina pe windows, am trecut de la 8 la 8.1 si apoi la 7 dar nu am rezolvat nicicum asa ca am sa presupun ca e vina vitezei hard-ului aceasta fiind mica iar RPM-ul ajunge la doar 5400. E asta cauza sau sa incerc altceva ? Daca e asta cauza, imi puteti recomanda un hard nou ? Cerintele ar fi sa fie rapid si de 1TB. Nu ma intereseaza SSD-urile momentan deoarece sunt prea scumpe si prea mici si avanseaza prea rapid, adica daca il cumpar acum intr-un an cel mult o sa fie SSD-uri mai rapide, mai mari si mult mai ieftine asa ca astept sa acapareze toata piata inainte sa investesc :)

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Cache 64MB, 7200 RPM, ambele fiabile, același preț. Eu aș merge pe Seagate, din teste este puțin mai rapid dar nu cred că o să observi diferența în situațiile de zi cu zi.

WesternDigital

Seagate

Edited by Motanul Biped, 18 September 2014 - 08:35 PM.

stefan22

stefan22

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,017 posts

CE buget ai?

http://www.pcgarage....rpm-64mb-black/

http://www.pcgarage....stellation-es3/

Zkye

Zkye

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 29 posts

Eu am luat Seagate Barracuda de 2 TB saptamana trecuta cu 360 ron de la emag si sunt multumit de el. E foarte silentios. Am citit ca Western Digital sunt mai bune din punct de vedere calitativ, dar in acelasi timp sunt multi care se plang de zgomotul produs. Poti sa folosesti un soft de genul Hard Disk Sentinel sa vezi ce probleme are HDD-ul pe care il ai acum. Si sa-l testezi si pe cel nou dupa ce il cumperi.

Edited by Zkye, 18 September 2014 - 09:16 PM.

Megaspeeder

Megaspeeder

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 47 posts

Nu am un buget fix acum din pacate dar nu vreau sa dau foarte mult pe un HDD.

Fratimiu care lucreaza in IT deci sa zicem ca le are cat de cat cu preturile si alte cele a zis sa iau asta : http://www.emag.ro/h...3/pd/EV0QDBBBM/ si la cum il stiu eu pe el s-a gandit in primul rand si la bani, deoarece nu am momentan si nici nu cred ca o sa dispun de sume prea mari, dar totusi astept sugestii si cu un price range mai ridicat, nu cu mult desigur. Merg pe logica urmatoare: mai dau 50 de lei in plus daca e mai bun hard-ul si daca normal, se merita.

Zkye

Zkye

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 29 posts

Ala ti-a recomandat si Motanul. E versiunea de 1 TB. Eu ti-am aratat versiunea de 2 TB care costa cu 120 lei mai mult decat asta. Ia-l pe cel care iti foloseste. Nu are rost sa dai 120 lei in plus daca nu vei folosi niciodata mai mult de 1 TB.

Referitor la specificatii, nu merita sa iei unul foarte scump. Din ce ti-a recomandat stefan22, versiunea Black de la WD face ca un aspirator in comparatie cu Seagate-ul. De la WD optime sunt cele Blue. Green sunt cu consum de curent mai redus, dar sunt afectate performantele. Celalalt cu 476 lei nu merita, Diferenta e ca are buffer de 128 MB. Asta inseamna ca atunci cand copiezi ceva pe acelasi hard, iti citeste prima data 128 MB, dupa care scrie 128 MB. Adica, teoretic, este mai rapid. Numai ca nu stiu cat de des copiezi tu ceva pe acelasi hard (exemplu: de pe o partitie pe alta, ambele fiind pe acelasi hard). Cut/paste pe aceeasi partitie nu muta datele pe hard.

Si dupa cum ti-am zis, dupa ce il primesti ii faci un test de write/read pe tot hard-ul. La 2 TB a durat cam 7 ore. E posibil sa-l primesti cu probleme. Hard-urile sunt destul de sensibile la socuri.

• Motanul Biped likes this

stefan22

stefan22

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,017 posts

Nu stiu ce sa zic de faza cu aspiratorul...eu l-am pus la un prieten si nu face ca un aspirator :)) mi se pare destul de silentios

Kemico

Kemico

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 107 posts

Ai acest Seagate, calitate foarte buna: http://www.pcgarage....rpm-64mb-sv355/

Zkye

Zkye

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 29 posts

Ai acest Seagate, calitate foarte buna: http://www.pcgarage....rpm-64mb-sv355/

Si care e motivul pentru care ar avea nevoie de un HDD pentru Surveillance? Din ce stiu eu (nu cunosc prea bine acest tip de HDD-uri), cele pentru supraveghere video sunt proiectate pentru write 24/7. Asta poate insemna ca s-au facut compromisuri la viteza de read. Am gasit urmatorul screenshot din HDTune pe PC Garage:

235367d1365417529-hd-tune-benchmark-30-m