Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

TempleNode Shared Hosting - Fast - Secure – Reliable

- - - - -

• Please log in to reply
10 replies to this topic

quantum

quantum

The Newcomer

• Administrator
  • 21 posts

Accessible, effortless and user-friendly, our Web Hosting Packages are perfect solutions for hosting personal websites and small business websites. Shared Hosting packages are recommended for individuals with smaller hosting needs. Every shared hosting plan includes hundreds of PHP scripts through Softaculous and a powerful administration panel through Cpanel. We use latest PHP, MySQL and Apache version.

Basic

3.20 USD / Monthly

Diskspace - 2 GB

Traffic - 20 GB

MySQL Databases - 10

FTP Accounts - 10

Email Accounts - 10

Parked Domains - 5

Addon Domains - 5

Subdomains – Unlimited

Order Link

Standard

5.20 USD / Monthly

Diskspace - 4 GB

Traffic - 40 GB

MySQL Databases - 20

FTP Accounts - 20

Email Accounts - 20

Parked Domains - 10

Addon Domains - 10

Subdomains - Unlimited

Order Link

Advanced

7.20 USD / Monthly

Diskspace - 8 GB

Traffic - 80 GB

MySQL Databases - 40

FTP Accounts - 40

Email Accounts - 40

Parked Domains - 20

Addon Domains - 20

Subdomains – Unlimited

Order Link

http://www.templenode.com for more information.

• The Wizard, Răzvan, Ebola and 3 others like this

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

E un picutz cam scump. La noi in Romania pachetul de 7 USD il gasesti la 2-3 Euro / luna (TVA inclus) cu mentiunea ca iti da totul nelimitat mai putin spatiul de stocare (si numarul de domenii gazduite anume 10 bucati) care face diferenta intre pachetele furnizorului respective. :)

quantum

quantum

The Newcomer

• Administrator
  • 21 posts

Fa pe un cont de 2,3 euro/luna  1000 de conturi de email si 1000 de baze de date si apoi revino si spune-mi cat de limitat esti cu pachetul "nelimitat".

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Lol.

Nu ai cum sa faci cu miile pentru ca nu ai atata spatiu de stocare si asta conteaza mai putin. Cert e ca ai libertate de miscare mai multa si la un pret mai mic.

Poate eu sunt "doctor" in editare foto etc si prelucrez imagini uriase si vreau sa le pun la download. O imagine poate avea dimensiuni de ordinul X Gigabytes. Un trafic contorizat mi-ar inchide site-ul dupa 1-2 zile si 10-15 accesari.

Practic traficul contorizat imi limiteaza optiunile si plaja de site-uri posibile de gazduit etc.

Stai linistit, nu ma las incantat de cuvantul "Nelimitat". Sunt constient ca atata timp cat pachetul de hosting are o cantitate determinate de spatiu (Ex: 5 GB), si acel "nelimitat" din dreptul bazelor de date MySQL, conturilor de email etc e de fapt limitat. Ce ma incanta pe mine insa e traficul "necontorizat".

Nu mi-o lua in nume de rau dar majoritatea serviciilor de webhosting respectabile ofera trafic necontorizat.

Permite-mi sa iti dau cateva exemple :

http://www.hostmama....aredhosting.php

https://www.godaddy....ng.aspx?ci=9009

si astea sunt doar cateva exemple. :)

quantum

quantum

The Newcomer

• Administrator
  • 21 posts

O sa iau in considerare partea cu traffic nelimitat.

Oricum desi tot zic ca ofera nelimitat iti limiteaza procesele consumate de contul tau. Fiecare download consuma CPU, memorie etc. Dupa 10 download-uri intr-o zi o sa te trezesti cu mesaj cum ca folosesti resursele mai mult decat ii cazul.

De curiozitate ai incercat sa faci un test cu o imagine de 2 Giga sa o pui la download sa vedem cam dupa cat timp iti atrag atentia ?

PS: Succes cu Godaddy. Am avut multe experiente neplacute cu ei dar poate tu ai noroc.

De celalalt host nu stiu ce sa zic dar partea cu nelimitat imi spune totul.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Nu lua vorbele mele sub forma de reprosuri. Eu nu detin in prezent un site gazduit de godaddy ci pur si simplu dau mai departe o recomandare primita de la colegii mei de munca (cei de la IT evident).

Eu am subliniat faptul ca oferta templenode trebuie doar finisata un pic. In fond, e un serviciu shared si e putin probabil ca toti clientii sa faca simultan "activitati" care sa iti surmeneze serverele. In alte cuvinte, e loc de mai bine/mult in continutul pachetelor oferite sau macar o promotie daca vrei pentru un an de zile sau doi pana prinzi oarece popularitate. :)

Cand Yahoo iti dadea casuta de mail cu 200 MB si atasament de maxim 10 MB, a venit google cu serviciul Gmail si iti dadea ( inca de la inceput) vreo 1,5 GB (spatiu care crestea periodic cu X MB), free gmail drive si atasamente mult mai mari.

Who the F uses yahoo anymore? :))

<-- Gmail user btw...

The Wizard

The Wizard

100% Skill

• Administrator
  • 1,149 posts

Ăia de la IT ar trebui schimbați...

În afară de marketing (cu gagici goale) nu e nimic de capul lor. Așa e cu toate companiile astea mari de hosting.

Zic că îți dau și pe dracu doar ca să cumperi de la ei. Poate n-am avut noroc, dar viteza de încărcare a site-ului (wordpress) pe un shared de la băieții ăștia mari e mult mai mică în comparație cu cel mai ieftin vps (mai ieftin chiar decât shared-ul de la godday) pe care l-am găsit pe net. Viteza de încărcare contează ce mai mult, restul (spațiu, baze de date, etc.) nu folosești cât să zici: noroc că am „nelimitat”.

Shared host-ul, indiferent de unde îl iei și cât de „nelimitat” este, e pentru site-uri mici, care nu au trafic mare. Diferența o face viteza de încarcare nu „nelimitatul”. Iar la TempleNode ar trebui să fie bună pentru că, fiind la început, nu sunt sute de site-uri pe același server.

Pentru chestii mai serioase îți trebuie un VPS sau un dedicat. Și din ce văd pe site poți alege Managed VPS. Adică n-ai stres cu partea de „linux” și te poți concentra exclusiv pe dezvoltarea site-ului/afacerii/etc.

Dacă e să fac o comparație, la MU dăm 80euro/lună pe un VPS de 5gb ram fără să-l întrețină un administrator de la ei...

quantum

quantum

The Newcomer

• Administrator
  • 21 posts

Stiu ca din punct de vedere marketing oferta poate fi imbunatatita, insa sa zici a oferi nelimitat spatiu si baze de date la 3 dolari ii minciuna pe fata din punct de vedere tehnic. Daca unii oameni cad prada acestui lucru si nu se documenteaza asta e problema lor. Pana la urma se conving pe pielea lor.

Uite iti dau ex. de la coleg de pe forum care si-a luat domeniu de la godaddy ieftin. Problema ii ca nu poate schimba nameservere cu ale lui pentru ca trebuie sa faca upgrade la packetul powerdns care costa bineinteles. Daca pui pachetul powerdns + domeniu ajungi mai scump cu domeniul fata ce cat il iei de la enom sau namecheap care ofera aceste facilitati gratis. Bineinteles el a fost prada marketingului "cele mai ieftine domenii sunt la godaddy". Sunt ferm convins ca si la pachetele nelimitate sunt limite ascunse in TOS cum ar fi nu ai mult de 1000 de fisiere, nr limitat de innoduri.

Uita-te de ex la hostway ca si ei ofera nelimitat spatiu insa mai jos scrie: "Faptul că nu există o limită fixă pentru această resursă, nu înseamnă că ea este infinită".

Deocamdata exista o oferta promotionala pentru membrii stafului. In curand o sa fie una si pentru cei de pe forum.

Răzvan

Răzvan

Shillien Knight

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

User's Awards

Ei bine, eu sunt cel de care spune Quatum.  :lol: Ce sa zic? Am avut batai de cap cu domeniul de la godaddy, dar a scos Quantum treaba la capat, scutindu-ma astfel de niste costuri suplimentare - lucru pentru care ii multumesc! :)

Cat despre templenode si serviciile oferite de ei - mie-mi par cat se poate de seriosi. O sa revin cu reply intr-o luna.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Daca cititi cu atentie, eu nu am accentuat in nici un post notiunea de spatiu de stocare.

Eu am accentuat faptul ca majoritatea providerilor de hosting mai cunoscuti, ofera trafic nelimitat. Cand traficul nu e nelimitat, iti limiteaza optiunile cu privire la ce poti face cu site-ul sau ce poti face cu serviciul de hosting contractat.

Iti dau un exemplu. Sora mea este un artist plastic consacrat si profesoara de arte plastic. A avut expozitii cam peste tot prin afara si in tara si foarte multa lume, mai ales din Franta, Germania sau SUA ii viziteaza site-ul frecvent si mai descarca poze de pe el pentru a incerca sa intermedieze vanzarea de tablouri.

In orice caz, sormea e nemultumita de faptul ca nu poate pune poze de o calitate optima intrucat calitatea creste cu marimea fisierului si automat I se duce rapid "traficul".

quantum

quantum

The Newcomer

• Administrator
  • 21 posts

Cate accesari zilnice are pe site?

Care este dimensiunea medie a unei poze ?