Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

It's my turn to shine

- - - - -

Best Answer Motanul Biped , 21 July 2014 - 01:37 PM

Cu carcasă ( poți să îți cumperi și una mai ieftină dacă vrei ) :

2uqVFgt.jpg

Go to the full post »

• Please log in to reply
46 replies to this topic

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Toate procesoarele vin cu un cooler stock, altfel nu ar rezista nici câteva minute. :P Nu prea depinde de carcasă ( coolerul de la CPU ). 

Ba da, depinde de carcasa..sort of..

Cand iti cumperi cooler (radiator + ventilator) trebuie sa ai in cap dimensiunile carcasei. Unele carcase sunt prea inguste si nu iti incape coolerul in ele. :))

Unele carcase, datorita arhitecturii lor, nu permit instalatii de racire mai profi (liquid cooling etc).

@Razvan : Acele procesoare intel (deblocate) vin fara cooler stock pentru ca nimeni nu face overclock avand cooler stock. (exceptie fac OC-urile mici gen 3.2 -> 3.6 GHz).

Oricum nu cred ca s-a pus vreodata problema unui procesor unlocked in acest topic. :P

@Cristian : Am impresia ca sistemele la care ai pus tu link sunt un pic cam invechite tehnologic...Poate confirma Blackz. :-?

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

http://www.ebay.es/i...3c7921f9&_uhb=1
http://www.ebay.es/i...3d3f95fd&_uhb=1
http://www.ebay.es/i...8acfa73c&_uhb=1

I mean... nu vreau unitate si componente flashy (sa arate smecher), ci sa mearga fain. ultimul suna destul de dragut.

Nope. In 430 de euro sa ai R7 sau APU-uri e teapa curata.

Cristian

Cristian

One Piece

• Utilizator Premium
  • 575 posts
Vendedor excelente
fierce_pc_ltd (21986 puntuación de votos: 21986)
99.7% Votos positivos
Recibe constantemente valoraciones más altas de los compradores
Envía los artículos con rapidez
Tiene un historial de servicio excelente

Are voturi ok din cate vad :-?
sau te referi ca e prea mult?

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Mă gândesc că o să îți cumperi unul 1920x1080. Este important deoarece cu cât rezoluția este mai mică cu atât placa video lucrează mai puțin și viceversa ( rezoluții mai mari = avem nevoie de mai multă memorie video ). Pe lângă texturi în memoria video se află și frame bufferul. Acolo se generează / randează frame-urile ( care sunt în  esență niște imagini ) înainte de a fi trimise către monitor. La 32 biți / pixel, la o rezoluție de 1024x1280, un frame are 32*1024*1280 biți, deci aproximativ 5MB. La o rezoluție Full HD, un frame din același joc are 32*1920*1080 biți, deci aproximativ 8.5. O să observi că în anumite jocuri ai opțiuni de double sau tripple buffering. Asta înseamnă că în memoria plăcii video o să fie rezervată memorie pentru 2 sau 3 buffere care or să lucreze simultan. Primul începe să lucreze la primul frame, al doilea la următorul frame iar cel de-al treilea buffer la frame-ul după frame-ul la care lucrează al doilea. Astfel se poate atinge un număr mai mare de FPS-uri și se reduce Screen Tearingul. Totuși, asta înseamnă că este nevoie de mai multă memorie. Alte opțiuni precum cele de antialiassing ( exceptând FXAA ) cresc considerabil memoria necesară ( cu 4x SSAA de exemplu o să obținem frameuri cu de 4 ori mai mulți pixeli care apoi o să fie dimunuate astfel încât să poate fi afișate pe monitorul nostru - în acest proces se scapă de orice margine colțuroasă sau linie în zig-zag. Totuși, de 4 ori mai mulți pixeli înseamnă de 4 ori mai multă memorie pentru bufferul/buffere. ). Cam la aceste lucruri se folosește memoria video.

Totuși, nu prea trebuie să îți faci griji în această privință, placa video pe care ți-am recomandat-o este suficient de potentă încă să rulezi lejer DOTA 2 / CS:GO la peste 60 de FPS-uri ( cu toate că monitorul o să poate să afișeze doar 60 - așa că îți recomand să activezi și VSync - o să îți sincronizeze FPS-urile din joc cu rata de refresh a monitorului astfel încât placa video să nu lucreze degeaba pentru niște frameuri care oricum nu or să fie afișate. Și acest lucru reduce Screen Tearingul.).

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

Vendedor excelente
fierce_pc_ltd (21986 puntuación de votos: 21986)
99.7% Votos positivos
Recibe constantemente valoraciones más altas de los compradores
Envía los artículos con rapidez
Tiene un historial de servicio excelente

Are voturi ok din cate vad :-?
sau te referi ca e prea mult?

Toate sisteme gata asamblate sunt in general o teapa, pentru ca majoritatea folosesc surse no-name, memorii RAM de la producatori no-name, placi de baza cat mai slab dotate si placi video cat mai ieftine.

• Cristian and Motanul Biped like this

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Ba da, depinde de carcasa..sort of..

Cand iti cumperi cooler (radiator + ventilator) trebuie sa ai in cap dimensiunile carcasei. Unele carcase sunt prea inguste si nu iti incape coolerul in ele. :))

Unele carcase, datorita arhitecturii lor, nu permit instalatii de racire mai profi (liquid cooling etc).

Discutam despre coolere stock. Discutam despre acest caz în mod special, adică despre carcasa pe care i-am recomandat-o și procesorul FX6300 cu al său cooler stock. Aduci în discuție răcirea cu lichid ca să ce ? :) Aș vrea să menționez, Cristian, că nu prea există carcase pe Amazon în care să îți încapă un sistem de răcire bazat pe nitrogen lichid ( cu toate că ar putea să fie alimentat de generatorul cu fuziune din subsol - având o arhitectură care permite acest lucru ). Îmi este greu să cred că există o carcasă ATX în care să nu încapă coolerul stock de la CPU.

Cristian, nu îți cumpăra niciodată, DAR NICIODATĂ, sisteme gata asamblate. :D

Edited by Motanul Biped, 21 July 2014 - 03:11 PM.

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

Toate preturile legate de Amazon,eBay si in general de afara mi-se par ""high""...nu ai nici o ruda ,frate sora de incredere in Romania !? Este mult mai convenabil sa faci sist aici dpdv financiar ,cu Western ajung banii imediat ,faci sist undeva unde ti-l si instaleaza si in 2 zile il primesti cu pachet in Spania ! in 5 zile maxim esti rezolvat.

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

De ce nu ?

Cristian

Cristian

One Piece

• Utilizator Premium
  • 575 posts

2uqVFgt.jpg

mie imi suna ok asta, dar inca sunt nedumerit in legatura cu placa grafica... I mean, acolo pune DDR5, iar ramii pe care i-as cumpara eu cu 75€ sunt ddr3...
Ma rog, ramii oricum nu o sa-i cumpara de pe amazon, ii gasesc si in magazine pe aici. Dar vreau sa stiu sigur, e DDR5 placa grafica, nu? Asta inseamna ca nu e compatibila cu 2-3-4, right?

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

2uqVFgt.jpg

mie imi suna ok asta, dar inca sunt nedumerit in legatura cu placa grafica... I mean, acolo pune DDR5, iar ramii pe care i-as cumpara eu cu 75€ sunt ddr3...
Ma rog, ramii oricum nu o sa-i cumpara de pe amazon, ii gasesc si in magazine pe aici. Dar vreau sa stiu sigur, e DDR5 placa grafica, nu? Asta inseamna ca nu e compatibila cu 2-3-4, right?

Ți-am explicat în postul anterior, nu are legătură memoria plăcii video cu RAM-ul care îl instalezi tu pe placa de bază. Este compatibilă cu orice tip de RAM ( placa video ). Diferă tipul de memorie deoarece placa video are nevoie de o memorie mai rapidă, ca atare folosește DDR5 care are o lățime de bandă mai mare, potrivită pentru plăcile video.  Ideea este că nu are treabă DDR5-ul din placa video cu DDR3-ul pe care îl instalezi tu pe placa de baza. Sunt compatibile, nu au probleme.  :P 

ps: acum am vazut ca placa video e ddr5 si aparent are 2gb inclus, banuiesc ca pot lua aditional mai multi rami deci nu e fas, si asa nu mai cumpar Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU - Memoria RAM de 8 GB DDR3, care e 75€?

Nu are legătură memoria plăcii video cu RAM-ul de pe placa de bază. Nu înseamnă că placa video mai vine cu o plăcuță de 2GB RAM separat ci că acei 2GB reprezintă memoria plăcii video ( care este folosită pentru aplicații grafice, jocuri, ș.a.m.d. - aici se încarcă texturile, în mare parte dinamic deci nu trebuie să se încarce toate în același timp, framer bufferul și alte resurse necesare jocurilor video. Capacitatea memoriei de asemenea nu are legătură cu viteza ei ).   :P 

Mă gândesc că o să îți cumperi unul 1920x1080. Este important deoarece cu cât rezoluția este mai mică cu atât placa video lucrează mai puțin și viceversa ( rezoluții mai mari = avem nevoie de mai multă memorie video ). Pe lângă texturi în memoria video se află și frame bufferul. Acolo se generează / randează frame-urile ( care sunt în  esență niște imagini ) înainte de a fi trimise către monitor. La 32 biți / pixel, la o rezoluție de 1024x1280, un frame are 32*1024*1280 biți, deci aproximativ 5MB. La o rezoluție Full HD, un frame din același joc are 32*1920*1080 biți, deci aproximativ 8.5. O să observi că în anumite jocuri ai opțiuni de double sau tripple buffering. Asta înseamnă că în memoria plăcii video o să fie rezervată memorie pentru 2 sau 3 buffere care or să lucreze simultan. Primul începe să lucreze la primul frame, al doilea la următorul frame iar cel de-al treilea buffer la frame-ul după frame-ul la care lucrează al doilea. Astfel se poate atinge un număr mai mare de FPS-uri și se reduce Screen Tearingul. Totuși, asta înseamnă că este nevoie de mai multă memorie. Alte opțiuni precum cele de antialiassing ( exceptând FXAA ) cresc considerabil memoria necesară ( cu 4x SSAA de exemplu o să obținem frameuri cu de 4 ori mai mulți pixeli care apoi o să fie dimunuate astfel încât să poate fi afișate pe monitorul nostru - în acest proces se scapă de orice margine colțuroasă sau linie în zig-zag. Totuși, de 4 ori mai mulți pixeli înseamnă de 4 ori mai multă memorie pentru bufferul/buffere. ). Cam la aceste lucruri se folosește memoria video.

Totuși, nu prea trebuie să îți faci griji în această privință, placa video pe care ți-am recomandat-o este suficient de potentă încă să rulezi lejer DOTA 2 / CS:GO la peste 60 de FPS-uri ( cu toate că monitorul o să poate să afișeze doar 60 - așa că îți recomand să activezi și VSync - o să îți sincronizeze FPS-urile din joc cu rata de refresh a monitorului astfel încât placa video să nu lucreze degeaba pentru niște frameuri care oricum nu or să fie afișate. Și acest lucru reduce Screen Tearingul.).

Edited by Motanul Biped, 21 July 2014 - 03:45 PM.

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

De ce nu ?

Ptr ca la orice oferta de sisteme complete cu pret atractiv ceva ""pute"" ...ai ceva on board pe placa de baza ,coolerul e de 2 lei plus altele....

Cel mai bine iti faci configuratie singur si daca vrei sa ti-l ansambleze ei !

Edited by SHARK_BITE, 21 July 2014 - 03:33 PM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

De ce nu ?

Pentru că în 110% din cazuri poți să îți cumperi un sistem mult mai bun dar în același preț sau chiar mai ieftin. Majoritatea sistemelor gata asamblate sunt făcute din componente de proastă calitate, vechi și au prețuri mult prea mari pentru ce oferă. Sunt făcute doar pentru că există naivi care vor să îți cumpere calculator gata făcut direct din Auchan.

@Cristian : Dacă nu îți cumper plăcuțele RAM de pe Amazon ai grijă să nu fie mai scumpe și mai proaste ( de preferat să găsești 1600MHz și CL9 ).

Edited by Motanul Biped, 21 July 2014 - 04:23 PM.

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

De ce nu ?
Ptr ca la orice oferta de sisteme complete cu pret atractiv ceva ""pute"" ...ai ceva on board pe placa de baza ,coolerul e de 2 lei plus altele....

Cel mai bine iti faci configuratie singur si daca vrei sa ti-l ansambleze ei !
Eu am un PC din 2011 luat cu 1600 lei si pana in februarie 2014 (cand l-am folosit ultima oara) a mers ca uns. :-?
Setari normale, nu am nevoie de ultra giga mega settings.

Singura problema a fost pasta termoconductoare (pe care am schimbat-o).

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

Flamere da sunt ok cele gata asamblate ptr cei care stau pe FaceBook ,messenger ,joaca Solitaire sau citesc stirile ! Daca te ridici la ""pretentii"" cu el sa vezi un film sa faci si un download si mai tii 2 ferestre cu refresh automat in bara o sa vezi cum merge in frame-uri sau intepeneste

NU mai spun de vreun joc online mai ""incarcat"". Ce naiba crezi ca cei  care le ""concep"" nu gandesc in asa fel incat sa nu puna in sist ceva greu vandabil ca e slab dar sa si iasa in avantaj.

Crede-ma ca stiu ce spun vindeam nspe mii de sist d'astea mai ales de Craciun si alte sarbatori ca erau attractive la pret dar.....afara e vopsit' gardu'...inauntru e leopardu'...

Edited by SHARK_BITE, 21 July 2014 - 03:52 PM.

Cristian

Cristian

One Piece

• Utilizator Premium
  • 575 posts
Multumesc fain de raspunsuri. :*

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

Multumesc fain de raspunsuri. :*

Scz deviasem de la subiect ....back to you ..ia in calcul de ti-am spus mai sus ...e mai sigur ,magazin de unde sa iei tot plus garantie in caz de necaz ,nspe component din nspe locuri bataie de cap

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Flamere da sunt ok cele gata asamblate ptr cei care stau pe FaceBook ,messenger ,joaca Solitaire sau citesc stirile ! Daca te ridici la ""pretentii"" cu el sa vezi un film sa faci si un download si mai tii 2 ferestre cu refresh automat in bara o sa vezi cum merge in frame-uri sau intepeneste
NU mai spun de vreun joc online mai ""incarcat"". Ce naiba crezi ca cei  care le ""concep"" nu gandesc in asa fel incat sa nu puna in sist ceva greu vandabil ca e slab dar sa si iasa in avantaj.
Crede-ma ca stiu ce spun vindeam nspe mii de sist d'astea mai ales de Craciun si alte sarbatori ca erau attractive la pret dar.....afara e vopsit' gardu'...inauntru e leopardu'...

Am cateva mii de ore jucate pe el, si nu solitaire,
Daca te uiti doar la pret si nu la ce specificatii are (care-i ba placa video/de baza/procesoru'?), normal ca-ti iei teapa.

P.S http://www.flanco.ro...gb-freedos.html
In fine. :D

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

De ce nu ?

Pentru că în 110% din cazuri poți să îți cumperi un sistem mult mai bun dar în același preț sau chiar mai ieftin. Majoritatea sistemelor gata asamblate sunt făcute din componente de proastă calitate, vechi și au prețuri mult prea mari pentru ce oferă. Sunt făcute doar pentru că există naivi care vor să îți cumpere calculator gata făcut direct din Auchan.

@Cristian : Dacă nu îți cumper plăcuțele RAM de pe Amazon ai grijă să nu fie mai scumpe și mai proaste ( de preferat să găsești 1333MHz și CL11 ).

CL9 si minim 1600 MHz poate. 

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

De ce nu ?

@Cristian : Dacă nu îți cumper plăcuțele RAM de pe Amazon ai grijă să nu fie mai scumpe și mai proaste ( de preferat să găsești 1333MHz și CL11 ).

CL9 si minim 1600 MHz poate. 

Da, CL9 și 1600MHz, am formulat exact invers. :lol:  Nu cred că se merită să cumpere RAM scump la 1600+MHz, nu o să observe diferența dacă nu face OC.

Edited by Motanul Biped, 21 July 2014 - 04:27 PM.

Pante

Pante

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 478 posts

NU MAI ARGUMENTATI CU MOTANU. DUH. :rofl: 

gj shobo, raman singuru cu xp se pare :rofl: