Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

recomandare pc gaming (buget 30 mil)

- - - - -

• Please log in to reply
11 replies to this topic

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

o sa-l achizitionez undeva la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie.

ce vreau/ce nu vreau:

as vrea ca placa de baza sa aiba wireless, dar nu e neaparat.

n-as vrea ssd pentru ca dupa parerea mea nu ai nevoie atata timp cat ai un pc cat de cat perfomant. si in plus, nu ma intereseaza daca booteaza in 10 secunde sau in 20.

inca nu m-am hotarat daca o sa-mi iau monitor. am un monitor lcd vechi (4:3, rezolutie maxima 1280x1024), dar daca o sa iau unul, sigur o sa fie unul full hd.

pc-ul o sa fie folosit in special in csgo, care cica e cpu intensive.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Eu îți recomand să îți cumperi și un monitor nou, nu prea are sens să îți cumperi unitate de gaming bună și să te joci la 1280x1024 ( se pierde mult din calitatea pe care ai putea să o ai ). :P De asemenea, prin wireless o să îți mărești puțin latențele în jocurile online ( precum CS:GO ) așa că dacă vrei performanță îți recomand să te conectezi tot prin cablul. Ți-am pus și un monitor Full HD, LED, 2ms răspuns, 24 de inci. Dacă nu vrei monitor poți să îți alegi o placă video mai puternică. :P Cu monitorul am cam depășit bugetul, preciează te rog dacă vrei să te incadrezi cu totul ( monitor + unitate ) în 3000 RON. Ai putea desigur să îți alegi și un monitor mai ieftin ( AOC de exemplu ), tot Full HD LED dar cu diagonală mai mică și timpul de răspuns puțin mai mare. 

Click aici

3RhUtQT.png

Edited by Motanul Biped, 17 July 2014 - 10:51 PM.

• psychedeliqueee likes this

Pante

Pante

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 478 posts

ce vreau/ce nu vreau:

n-as vrea ssd pentru ca dupa parerea mea nu ai nevoie atata timp cat ai un pc cat de cat perfomant. si in plus, nu ma intereseaza daca booteaza in 10 secunde sau in 20.

inca nu m-am hotarat daca o sa-mi iau monitor. am un monitor lcd vechi (4:3, rezolutie maxima 1280x1024), dar daca o sa iau unul, sigur o sa fie unul full hd.

offtopic. ce pc ai acu, il vinzi? :D

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Alternativă monitor ( AOC ) Full HD 23 inci și 5 ms timpul de răspuns : Click

LE : Dacă vrei placa video neapărat sigilată ( oricum poți să optezi să îl asambleze ei și oricum ai garanție la placă ) poți să o iei de aici ( cu 50 RON mai scumpă ).

Edited by Motanul Biped, 17 July 2014 - 10:39 PM.

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

O mica modificare a configuratiei a Motanului. Schimba RAM-ii cu ceva de genul - http://www.pcgarage....-channel-kit-1/ . Cei postati de tine au CL11 iar Crucial are CL9(latente mai mici, merge ceva mai bine). In rest e ok, poate la placa video sa gasim o alta solutie ca pana in septembrie sigur se vinde bucata aia.

• psychedeliqueee and Motanul Biped like this

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Este cu 50 de RON mai scumpă cea sigilată dar probabil o să se mai modifice puțin prețurile până în Septembrie și o să mai modificăm configurația actuală. :P

Edited by Motanul Biped, 17 July 2014 - 10:42 PM.

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

ce vreau/ce nu vreau:

offtopic. ce pc ai acu, il vinzi? :D

am unu vechi rau, din 2004, care n-a mai fost aprins de vreo 2 ani incoace =))

deocamdata am un laptop luat acuma vreo 2 ani, care merge el cum merge in cs go (in jur de 60 fps, dar nu-i destul) dar nu-l dau :(

@motanul, la chestia cu monitorul chiar nu ma pot hotara. nu stiu ce sa aleg, pc de 30 mil, si sa iau un monitor ceva mai incolo, sau sa iau un pc cu tot cu monitor in bugetul de 30 de mil.

e vreo diferenta majora intre un pc de 30 de mil fara monitor si un pc cu monitor (ceva gen 25 mil pc, 5 mil monitor)? pana la urma cred ca o sa iau buildul de mai sus, deci nu stiu ce ma stresez atat.

am intrebat asa devreme pentru ca vreau sa ma hotarasc si sa fiu 100% sigur de ce cumpar. stiu ca probabil intr-o luna o sa schimbam mult din build, dar ma rog :))

btw ce inseamna mai exact "desigilat"? a fost cumparata de cineva, si a fost returnata dintr-un motiv oarecare? because fuck that, chiar nu vreau sa o iau si sa ma lase in 2 luni :D

oricum, deocamdata imi place ce vad.

oh, si inca ceva. e vreo diferenta intre hdmi si vga? stiu ca hdmi-ul reda si sunetul, dar dpdv al imaginii este vreo diferenta?

Edited by psychedeliqueee, 17 July 2014 - 11:00 PM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

Depinde de tine ce o să alegi și ce consideri mai important. :P  Diferența principală o constituie placa video ( cu banii de monitor ai putea să îți cumperi o placă video mai bună - dar eu nu văd rostul, pentru rezoluția actuală nu este nevoie de o placă video mai bună deoarece o să se descurce bine cu majoritatea jocurilor ).

Da, desigilat înseamnă că a fost returnat. Nu trebuie să te temi totuși, dacă nu merge poți oricând să o returnezi și o să ți-o înlocuiască ( are aceeași garanție ca și cea sigilată ). Desigur, îți alegi ce vrei ( ai aici link către aceeași placă dar sigilată ).

Da, sunt diferențe între HDMI și VGA dar nu prea trebuie să îți faci griji în acest sens, oricum nu o să mai întâlnești VGA la ultimele monitoare sau plăci video. 

VGA < DVI <= HDMI ( nu prea există diferențe între HDMI și DVI din punct de vedere video ) < Display Port ( are și placa ta ). În general DVI și HDMI ( nu 2.0 ) sunt mai mult decât capabile să transmită conținut Full HD la 60+ FPS-uri și asta este cam tot ceea ce ne interesează. Display Port și HDMI 2.0 sunt capabile de 4K la 60 FPS-uri ( pe când DVI și HDMI  <2.0 pot doar 4K la 30 FPS-uri ) dar nu prea ne interesează din moment ce monitoarele ( și plăcile video care ar putea rula jocurile la o asemenea rezoluție ) sunt extrem de scumpe.

Edited by Motanul Biped, 17 July 2014 - 11:35 PM.

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

ultima intrebare pe ziua de azi: pe hltv.org sunt multe persoane care posteaza tot felul de build-uri si intreaba lumea cam cate fps-uri o sa scoata. a postat cineva buildul: AMD FX6300 6x4,1GHz, 8 GB DDR3, GeForce GTX 650 2GB DDR5 si lumea zicea ca o sa scoata in jur de 200-250 in 5v5. cam cate fps-uri o sa scoata buildul pe care l-a postat motanul mai sus (intrebare extrem de prosteasca pentru ca nu tare aveti de unde stii, but anywaaaaay)?

multumesc mult tuturor! :D

promit ca asta-i ultima intrebare: ce refresh rate are monitorul pus in wishlistul motanului? am cautat pe google dar nu gasesc nimic legat de refresh rate.

Edited by psychedeliqueee, 17 July 2014 - 11:52 PM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

ultima intrebare pe ziua de azi: pe hltv.org sunt multe persoane care posteaza tot felul de build-uri si intreaba lumea cam cate fps-uri o sa scoata. a postat cineva buildul: AMD FX6300 6x4,1GHz, 8 GB DDR3, GeForce GTX 650 2GB DDR5 si lumea zicea ca o sa scoata in jur de 200-250 in 5v5. cam cate fps-uri o sa scoata build-ul pe care l-a postat motanul mai sus (intrebare extrem de prosteasca pentru ca nu tare aveti de unde stii, but anywaaaaay)?

multumesc mult tuturor! :D

Monitoarele care nu se învârt la câteva mii de RON oricum au rata de refresh de maxim 60-70 Hz. Asta înseamnă că doar atâtea FPS-uri pot să afișeze, deci chiar dacă în CS ai 250 FPS-uri, monitorul tot 60-70 o să afișeze ( iar placa video o să lucreze cam degeaba pentru acele FPS-uri ). De aceea este bine să activezi V-Sync ( sincronizează jocul cu rata de refresh a monitorului astfel încât placa video să fie nevoită să lucreze inutil și suplimentar pentru niște FPS-uri pe care oricum nu o să le vezi ).

De asemenea, pot apărea și alte probleme dacă nu ai activat V-Sync : Screen Tearing

Edited by Motanul Biped, 17 July 2014 - 11:56 PM.

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

promit ca asta-i ultima intrebare: ce refresh rate are monitorul pus in wishlistul motanului? am cautat pe google dar nu gasesc nimic legat de refresh rate.

multumesc tuturor inca odata!

Edited by psychedeliqueee, 18 July 2014 - 12:07 AM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,169 posts

HXHOff7.png

Ai manualul complet aici. :P