Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

recomandare monitor full hd + ssd + carcasa

- - - - -

• Please log in to reply
11 replies to this topic

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

sall

vreau sa imi iau un monitor full hd si un ssd + carcasa

buget 1k$, cat mai ieftin cu atat mai bine.

Edited by Danut, 26 June 2014 - 12:48 PM.

Zkye

Zkye

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 29 posts

Daca nu dai mai multe detalii, nu va stii nimeni ce sa-ti recomande.

Cat de mare vrei sa fie monitorul? Cu/fara TV tuner? Gaming/grafica/multimedia?

SSD-ul la ce il vei folosi? Ce capacitate vrei?

La carcasa sunt necesare detalii ale componentelor deja existente: dimensiune placa de baza (cu/fara usb 3.0), lungime placa video, inaltime cooler procesor, cate HDD docks ai nevoie.

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

ma duc sa-mi cumpar o ruleta sa-ti zic in legatura cu carcasa.

omule, vreau calitate in ceea ce doresc sa achizitionez si nici sa nu dau 2000 lei doar pe astea 3..sa fim seriosi.

Edited by Dănuț, 26 June 2014 - 06:42 PM.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Eu îți recomand Samsung, sunt printre puținii care își fac propriile controllere de memorie. Am și eu un SSD tot de la ei iar în general o să auzi doar de bine despre SSD-urile lor. Cred că unul de 256 GB este mai mult decât suficient dar evident poți să alegi și alte variante în funcție de buget și necesitați : Click

În legătură cu monitorul, iarăși, depinde de preferințele personale dar eu am să presupun că nu vrei boxe integrate sau TV-tunner și o să îl folosești la jocuri + filme : Click ( LED, Samsung,  timp de răspuns mic )

Carcasa trebuie în primul rând să îți placă ție dar dacă nu te interesează acest aspect, alege un model care nu are tablă de 0.0002 mm și care să aibă filtre de praf. Ca firme eu îți recomand Zalman, Segotep, NOX, Corsair. :P Probabil o să încapă configurația ta actuală în majoritatea MiddleTowerelor+.

Edited by Motanul Biped, 27 June 2014 - 07:13 AM.

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

Multumesc Motanule.

Am dat comanda la un SSD de 120 GB de la Samsung & monitorul recomandat de tine.

Carcasa nu o iau pana nu mai strang niste bani de un SLI sau Crossfire.

Multumesc pt. ajutor.

• Motanul Biped likes this

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 382 posts

SLI sau CFX? Nu te arunca la configuratii de astea, chiar nu merita din niciun punct de vedere.

• Motanul Biped likes this

Kemico

Kemico

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 107 posts

Ai dat 800 lei pe monitor degeaba, serios ? Panel TN ? Vechi si culori slabe? In banii aia aveai un panel VA de 24 inch, care ii da clasa la orice sau IPS. Dar na, banii tai, cumperi ce vrei.

• Eyedea likes this

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

SLI sau CFX? Nu te arunca la configuratii de astea, chiar nu merita din niciun punct de vedere.

Majoritatea jocurile or să îți ruleze cu setările maxim pe o placă de ultimă generație iar alea care nu fac asta oricum nu sunt optimizate pentru SLI/Crossfire. :P Nu se merită, cu banii de SLI mai bine îți cumperi o altă placă peste 2-3 ani.

Ai dat 800 lei pe monitor degeaba, serios ? Panel TN ? Vechi si culori slabe? In banii aia aveai un panel VA de 24 inch, care ii da clasa la orice sau IPS. Dar na, banii tai, cumperi ce vrei.

Cu toate că TN este vechi ca și tehnologie are totuși cel mai mic timp de răspuns așa că este printre cele mai bune pentru gaming. Dacă nu editezi poze sau clipuri video nu o să observi diferențe majore și nici nu prea o să te ajute alt tip de panel. Timpul de răspuns este totuși sesizabil. :P

Edited by Motanul Biped, 27 June 2014 - 10:47 AM.

Dănuț

Dănuț

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 569 posts

Sincer nu-mi pasa, ce-mi doream eu cel mai mult e un monitor full hd.

Banii nu-s o problema la mine.

Atunci ce placa video ar merge pe langa un FX-8320 - 8 GB RAM DDR3

http://www.pcgarage....b-ddr5-512-bit/

http://www.pcgarage....w-golden-green/

M-am gandit la asta, sper ca in viitori 5 ani sa nu mai arunc bani in PC :)).

Pareri despre sursa?

Edited by Dănuț, 27 June 2014 - 11:10 AM.

Kemico

Kemico

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 107 posts

Da R9 290 e suficient, mai sus o sa fii limitat.

• Dănuț likes this

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Majoritatea jocurile or să îți ruleze cu setările maxim pe o placă de ultimă generație iar alea care nu fac asta oricum nu sunt optimizate pentru SLI/Crossfire. :P Nu se merită, cu banii de SLI mai bine îți cumperi o altă placă peste 2-3 ani.

Cu toate că TN este vechi ca și tehnologie are totuși cel mai mic timp de răspuns așa că este printre cele mai bune pentru gaming. Dacă nu editezi poze sau clipuri video nu o să observi diferențe majore și nici nu prea o să te ajute alt tip de panel. Timpul de răspuns este totuși sesizabil. :P

Corect . In general tehnologiile vechi sunt mai bune pentru jocuri. Sunt gameri profesionisti care isi permit sa isi ia monitoare de 1-2k euro lunar dar care se joaca pe monitoare vechi. Tehnologic, TN e lux. Gamerii profesionisti, multi dintre ei, inca joaca pe CRT-uri din motive evidente.

La placa video, deasemeni corect.

Daca iei o placa video mai strong, e mult mai buna decat 2 mai slabe puse in SLI. (in viitor asta mai strong, va putea fi pusa si ea in SLI cu una la fel si automat obtii un plus de performanta).

La carcasa, nu te uita neaparat la una foarte aratoasa si cu un look extraterestru. Cauta una cu ventilatoare de calitate care sa iti asigure un airflow monstruos, sa aiba filtre de praf si izolare fonica (ambele recomandate, nu chiar obligatorii) si sa aiba o pozitie buna de asezare a sursei. Una care sa permita si un WM (wire management) premium ar fi super.

Un exemplu : Una din cele mai vandute carcase of all time arata de parca e sistem de prin anii 2000 dar e foarte buna din toate punctele de vedere.

http://www.pcgarage..../three-hundred/

Daca totusi esti patimas dupa lookurile high tech, o solutie optima ar fi http://www.pcgarage....alman/z11-plus/ .

La placa video iti recomand asta http://www.pcgarage....b-ddr5-512-bit/ .

Exista si varianta postata mai sus produsa de Saphire dar din ce am inteles, asta de la Asus e mai solida (Saphire are carcasa dintr-un plastic cam dubios din ce am inteles).

Peste aceasta placa video, mai este doar R9 295x2 care are un price range intre 1500-1700 USD pe care presupun ca nu esti dispus sa ii dai pe o placa video. :)) In plus, nu cred ca se gaseste inca in Romania. :)

http://www.pcgarage....dr5-2x-512-bit/  :)) Asta cica e cea mai ieftina din seria R9 295x2. =)) 

dandi

dandi

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 95 posts

Danut mai bine optai la monitor pentru acesta in acei bani http://www.pcgarage....-2ms-gtg-black/ nici samsung-ul ala nu e rau dar asus era mult mai bun :D,nu am apucat sa postez inainte de a comanda.