Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

usb vs 3.5mm jack?

- - - - -

• Please log in to reply
5 replies to this topic

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

salut. vreau sa-mi cumpar de ceva timp o pereche de steelseries siberia v2. pe pcgarage vad ca sunt 2 variante, una fiind 287 lei, si una 387 lei. aia mai ieftina are mufa jack si sunet stereo, si aia mai scumpa se conecteaza prin usb si are sunet 7.1 surround.

inteleg care e diferenta dintre stereo/surround, dar nu inteleg care e faza cu mufele. am cautat si pe google dar n-am prea inteles.

se merita sa dau 1 mil in plus pentru o mufa usb?

castile:

http://www.pcgarage....-headset-white/ - mufa jack

http://www.pcgarage....dset-usb-white/ - usb

mersi :D

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Am varianta pe USB dar diferența dintre ele nu este doar la mufe. :P Cea pe USB ei bine este 7.1 ( deci are alte difuzoare ) și are o "placa audio" integrată. 

Cablul USB intră până în "placă" ( unde semnalul devine analog - iese tot pe jackuri ). Eu cel puțin sunt mulțumit de ele dar cum avem fiecare gusturi diferite încearcă să găsești niște magazine unde sunt expuse sau unde poți să testezi ambele modele. Eu am preferat în mod special varianta pe USB deoarece jackurile din placa de baza au ceva probleme și aveam interferente magnetice la căștile vechi, cu toate că și cablul lor era ecranat. Bine, îți dai seama că nu este cine știe ce minune a tehnicii ( comparativ cu căștile profesionale - Sennheiser de exemplu ).

Diferențe notabile între cele două nu o să găsești. Dacă vrei "surround" sau ai probleme cu interferențele magnetice o alegi pe cea cu USB, dacă nu, cea cu jack. Dacă vrei să cheltuiești totuși o sumă mai mare de bani îți recomand să îți iei niște căști Sennheiser și ( dacă vrei desigur, nu este neapărat necesară ) o placă de sunet dedicată. :P Cele pe USB oricum la un moment dat o să convertească semnalul digital în analog ( cu plăcile de sunet integrate în placa de bază aceasta conversie nu este o problemă - chiar și cu convertoarele ieftine dar cu plăcile audio dedicate și puțin mai scumpe o să simți diferența după conversie. În plus, nici nu prea mai are sens atunci să forțezi un 7.1 artifical )

6uzfiwh.jpg

Edited by Motanul Biped, 14 June 2014 - 06:21 PM.

• psychedeliqueee likes this

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

mai mult de atata nu cred ca o sa cheltuiesc. si astea mi se par destul de scumpe.

placa audio dedicata nu o sa cumpar pentru ca am laptop :(

castile o sa le folosesc mai mult in cs go, deci cred ca surround-ul ala merita cat de cat.

inca ceva. (cam) singurul motiv pentru care m-am hotarat sa-mi iau niste casti cat de cat scumpe e ca pana acum mi-am tot luat casti relativ ieftine (50-60 lei) care pana la urma s-au stricat. pe ultimele casti am dat 60 de lei (parca) si acum functioneaza doar daca pui cablul intr-o anumita pozitie (la un moment dat mi le puneam in jurul gatului, ca un streang. sau tine-am cablul in gura, lol).

oricum, as vrea sa stiu de cat timp le ai, si daca ai avut vreodata orice fel de problema cu ele.

mersi mult, again :D

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Nu le am de foarte mult timp, aproximativ 3 luni. Nu am avut probleme cu ele. :-? O mică mențiune, driverul îl iei doar de pe site-ul lor. :P

psychedeliqueee

psychedeliqueee

Fancy Nerd

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPip
  • 620 posts

faza cu driver-ul o stiam. mi-am luat un steelseries kinzu mai acuma vreo ~2 ani si mi-a luat ceva pana sa-mi dau seama ca are si driver :))

mersi mult de raspunsuri :D

se poate inchide.

Motanul Biped

Motanul Biped

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,171 posts

Ai menționat puțin mai sus și ceva de cablu, nu știu dacă se vede și în pozele de pe net dar la căștile acestea este foarte manevrabil, nu este cauciucul acela tare care are "memorie" dar este rezistent, o textură cu striații. Am să văd dacă pot să fac o poză și am să îți trimit un PM. :)

Edited by Motanul Biped, 14 June 2014 - 06:56 PM.