Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Informatii Server!

- - - - - IceMan

Best Answer Kiry , 23 May 2014 - 09:50 AM

"Stimabile, ai putintica rabdare..." Prin faptul ca se denigreaza competenta moderatorilor nu se va scurta perioada de asteptare ci poate este chiar opusul! Mai bine incetam sa-i demoralizam si sa incercam sa-i impulsionam!

O bere o cafea ceva...servetele pentru frunte? :P
Da da ;) Pana la urma va aparea si "scrisoarea" noastra! :) Go to the full post »

• This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

Eyedea

Eyedea

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 123 posts

Singura mea dilema la ce se intampla aici e urmatoarea : de ce doar Cristian si Damian se ocupa dintr-un staff de peste 10 persoane?

Bun,eu unul nu ma pricep la asa ceva ca sa va pot ajuta , dar din moment ce unii au functii aici pe server in sectiunea de MU inseamna ca au anumtie cunostiinte banuiesc , daca nu ... pot fi indrumati de catre cei 2 care stiu si se descurca , respectiv Cristi si Damian.

Deci...de ce doar 2 insi ? :D

sa raspunda armagh3don ca e tare-n contributie.

• Bobby likes this

ivlonely

ivlonely

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 26 posts

cristi eu ti-am trimis   2  arena  acumad  astept   macar 1 din 2 sa  fie ok   daca mai ai   si vrei sa te ajut  zii

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Hai sa va explic cum e cu staff-ul MU.
Moderatori : se ocupa de forum, rezolvarea plangerilor
Admini : se ocupa de server (event-uri, certuri marunte pe post etc)
Tehnicieni : se ocupa de modificarile serverului.
Pe langa atributiile functiei, daca mai stii cate ceva care e de ajutor (vezi Cristian si Damian, moderator si admin) pentru server, ajuti.
Daca e sa ne luam dupa principiul "daca esti in staff ar trebui sa stii ceva configurare" ar ramane doar 2 oameni in staff. 2 oameni la 100+ jucatori. Cine mai face eventuri? Cine mai rezolva plangeri si se ocupa de forumul sectiunii?

Mucilagius, am zis care era treaba romaneasca. Nu ca ti-am raspuns de "rau" ce sunt. :P Totusi, e o diferenta de la cer la pamant intre sa joci si sa faci modificari.

Ivlonely, rabdare. :P.

Tsubyke, doar doi insi pentru ca cei care stiu sa faca modificari pe un server de mu se sfiesc sa aplice.

Dylo, se lucreaza minim o ora pe zi. Dar cum am mai zis, nu doar modifici si "luati si jucati". Te asiguri ca totul merge ok inainte sa oferi jucatorilor ca risti sa fii injurat. "baaaaa, nu merge a b c d etc, treaba de mantuiala, mestereee". Dupa o zi de munca nu esti cel mai relaxat om posibil.

Acum sa va intreb si eu ceva pe voi : cu ce ne ajuta ca stam "la taclale" ? Ce rezolvam ? In loc sa fim rabdatori mai mult ii stresam pe cei care se ocupa de server. Numa' zic.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Ce se chinuie Flamer sa explice de ceva posturi incoace, o sa incerc sa va explic si eu intr-un singur post ca sa fie mai usor de inteles si digerat.

In comunitatea noastra, spre deosebire de alte comunitati pe care din motive evidente, nu o sa le numesc, nu se desfasoara o activitate care se vrea a fi comerciala. Se vrea a fi o comunitate unde toti jucatorii au sanse egale la obiectivele din joc si toti jucatorii au acces la acelasi continut. Pe scurt, noi nu vrem sa facem ceva pay2win pentru jucatori.

Drept urmare, putem sa ne numim cu capul sus o comunitate non-profit.

Din asta reiese ca nici un membru al staffului, fie el moderator/admin/barosan/boss/Shef la Mu, Technation sau orice alta sectiune de pe forum, nu e platit nici macar cu o punga de seminte Djili (de aia albastra cu papagalul pe ea). Toti facem munca voluntara.

Chiar Iceman zicea, cand l-am intreabat de ce investeste in aceasta comunitate, mi-a raspuns scurt "Din pasiune". Investitii desi poate parea incredibil, se fac, incepand de la cele financiare cu bani bagati in webhosting, servere dedicate, licente software(ex: forumul pe care ne aflam e cumparat legal cu licenta de la dezvoltator) si terminand cu investiti de timp care asa cum a amintit si Flamer e pretios si limitat.

Vorbind de exemplu de Iceman. Eu vorbesc cu el zi de zi seara si ma ajuta cu ce am nevoie la proiectul pe care il dezvolt cu serverul de WoW. Aveti idee cat poate munci omul asta in viata de zi cu zi si totusi mai gaseste tragerea de inima sa munceasca noaptea pana tarziu la aceasta comunitate pana ii pica fruntea pe tastatura? Ei bine, eu am idee.

Astea sunt chestii care la voi nu ajung. Voi nu aveti idee de cata munca e in background pentru ca voi nu puteti vedea asta.

Daca era o comunitate setata din start pe pay2win unde trebuia sa donezi sume frumoase de bani ca sa tii pasul cu lumea intr-un joc pe care iti face placere sa il joci in timpul liber, aveati tot dreptul sa pretindeti support tehnic la minut, update-uri zilnice la ce s-a mai facut si asa mai departe.

Tinand cont ca totusi e ceva non-profit care va ofera un serviciu gratuit, ce pretentii puteti avea sa dedice cineva, mai mult de o ora pe zi din timpul sau, pentru un proiect care nu genereaza nimic.

Va marturisesc ca eu unul as dedica 8-10 ore pe zi unui server daca as sti ca acel server imi genereaza un salariu lunar. 

In conditiile astea ati putea avea pretentia ca cineva sa renunte la un job care ii plateste facturile, il imbraca, il incalta si ii pune painea pe masa, in favoarea unei activitati neplatite de parca ar fi voluntar Red Cross? :))

Incercati sa cititi cu obiectivitate cele mentionate de mine si sa le ganditi la rece.

O zi frumoasa tuturor.

• LordAlex, Kadi, Cristi and 2 others like this

luthor

luthor

Only God Can Judge Me!

• Admin MU
  • 258 posts

tre sa intelegi ca pe ei nu ii intereseaza chestiile astea, vor doar sa stie cand se da drumu la server si ce progrese sunt si nu sunt multumiti cu : se lucreaza, o sa se dea drumu cand e gata si alte raspunsuri care s-au mai dat

• Bobby, Reds, Derek and 1 other like this

Bobby

Bobby

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 275 posts

Ce se chinuie Flamer sa explice de ceva posturi incoace, o sa incerc sa va explic si eu intr-un singur post ca sa fie mai usor de inteles si digerat.

In comunitatea noastra, spre deosebire de alte comunitati pe care din motive evidente, nu o sa le numesc, nu se desfasoara o activitate care se vrea a fi comerciala. Se vrea a fi o comunitate unde toti jucatorii au sanse egale la obiectivele din joc si toti jucatorii au acces la acelasi continut. Pe scurt, noi nu vrem sa facem ceva pay2win pentru jucatori.

Drept urmare, putem sa ne numim cu capul sus o comunitate non-profit.

Din asta reiese ca nici un membru al staffului, fie el moderator/admin/barosan/boss/Shef la Mu, Technation sau orice alta sectiune de pe forum, nu e platit nici macar cu o punga de seminte Djili (de aia albastra cu papagalul pe ea). Toti facem munca voluntara.

Chiar Iceman zicea, cand l-am intreabat de ce investeste in aceasta comunitate, mi-a raspuns scurt "Din pasiune". Investitii desi poate parea incredibil, se fac, incepand de la cele financiare cu bani bagati in webhosting, servere dedicate, licente software(ex: forumul pe care ne aflam e cumparat legal cu licenta de la dezvoltator) si terminand cu investiti de timp care asa cum a amintit si Flamer e pretios si limitat.

Vorbind de exemplu de Iceman. Eu vorbesc cu el zi de zi seara si ma ajuta cu ce am nevoie la proiectul pe care il dezvolt cu serverul de WoW. Aveti idee cat poate munci omul asta in viata de zi cu zi si totusi mai gaseste tragerea de inima sa munceasca noaptea pana tarziu la aceasta comunitate pana ii pica fruntea pe tastatura? Ei bine, eu am idee.

Astea sunt chestii care la voi nu ajung. Voi nu aveti idee de cata munca e in background pentru ca voi nu puteti vedea asta.

Daca era o comunitate setata din start pe pay2win unde trebuia sa donezi sume frumoase de bani ca sa tii pasul cu lumea intr-un joc pe care iti face placere sa il joci in timpul liber, aveati tot dreptul sa pretindeti support tehnic la minut, update-uri zilnice la ce s-a mai facut si asa mai departe.

Tinand cont ca totusi e ceva non-profit care va ofera un serviciu gratuit, ce pretentii puteti avea sa dedice cineva, mai mult de o ora pe zi din timpul sau, pentru un proiect care nu genereaza nimic.

Va marturisesc ca eu unul as dedica 8-10 ore pe zi unui server daca as sti ca acel server imi genereaza un salariu lunar. 

In conditiile astea ati putea avea pretentia ca cineva sa renunte la un job care ii plateste facturile, il imbraca, il incalta si ii pune painea pe masa, in favoarea unei activitati neplatite de parca ar fi voluntar Red Cross? :))

Incercati sa cititi cu obiectivitate cele mentionate de mine si sa le ganditi la rece.

O zi frumoasa tuturor.

Tot respectul pt IceMan,dar intro masura si el are vina ca merge asa de greu configurarea serverului.Daca cnv isi ia resposabilitatea chiar si volutar,are o obligatie fata de serv.

Daca eu m-as fi oferit volutar la cv,am o obligatie acolo,indiferent dc sunt sau nu platit pt lucrul acela,nu pot sa ma ofer volutar la crucea rosie si sa ma uit la bolnavi dp fotoliu,pt ca eu nu am timp si sunt doar un voluntar.

Daca Cristian si Damian,s-au oferit sa seteze servul,sa o faca si dc nu au timp,IceMan sa ia masuri si sa caute alte persoane,dc este necesat chiar si pt bani,eu sunt sigur ca multi playeri sunt dispusi sa ajute financiar servul.

Din cate am vazut mai multi playeri de incredere cum ar fi Gunit,ivlonely s-au oferit ajutorul si dc IceMan ar cere ajutor si LiNU ar ajuta comunitatea.

Pe Cristian il stiu dp LM,mereu a fost thecnician sau moderator,presupun ca se pricepe cv la Mu,dar pe Damian il stiu ca un jucator de mu destul de slab,avea un BK si avea frica sa faca duel,statea in d4 si se uita la alti cum fac dueluri,poate ca se pricepe la setat dar inca nu ne-a dovedit nimica si servul precedent a fost destul de slab setat si foarte mult timp.

Daca stafful dp GN considera ca este bine sa dea admin,moderator si Best Answer la toti pupincuristi,imi pare rau pt voi,pt ca voi din critici trebe sa invatati si nu din aplauze.

Edited by Bobby, 24 May 2014 - 02:02 PM.

• Reds and Mucilagius like this

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

Offff ce comparatii gasim de facut una doua contestam/carcotim vis-à-vis de x sau y ...Bobby/Doctore si eu am avut BK pe ##### acum ceva ani te indoiam in Tarkan cu pk-ul la invazii ...apoi  eu si Sadi cu 2 party-uri in camera nu va apropiati de coroana dar asta nu inseamna ca stiu sa setez shop/golden/drop rate etc ...nu mai comparati  ce player a fost si unde cu ,cunostintele in setting server .

Vyyo vis-à-vis de commentul tau ca as fi avocat dar in alta tabara ,ai citit si inteles cat te-a dus IQ-ul tau (care sincer nu cred ca iti depaseste nr de la pantofi sau temperatura din casa ...daca vrei sa o dam in ironii subtile si la adresa ) iti mai aduc cateva argumente la postul meu ..eu nu mai joc MU si ceea ce am spus a fost o reactia la amploarea valului de reprosuri la adresa unor oameni care fac ceva benevol .

Revin/repet in alta parte nu mai atitudinea asta de Gigi Contra si ""aciditatea"" in reply-uri ptr ca in secunda 2 aveai contul suspendat !

Edited by SHARK_BITE, 24 May 2014 - 02:52 PM.

Mucilagius

Mucilagius

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 20 posts

Offff ce comparatii gasim de facut una doua contestam/carcotim vis-à-vis de x sau y ...Bobby/Doctore si eu am avut BK pe ##### acum ceva ani te indoiam in Tarkan cu pk-ul la invazii ...apoi  eu si Sadi cu 2 party-uri in camera nu va apropiati de coroana dar asta nu inseamna ca stiu sa setez shop/golden/drop rate etc ...nu mai comparati  ce player a fost si unde cu ,cunostintele in setting server .

Vyyo vis-à-vis de commentul tau ca as fi avocat dar in alta tabara ,ai citit si inteles cat te-a dus IQ-ul tau (care sincer nu cred ca iti depaseste nr de la pantofi sau temperatura din casa ...daca vrei sa o dam in ironii subtile si la adresa ) iti mai aduc cateva argumente la postul meu ..eu nu mai joc MU si ceea ce am spus a fost o reactia la amploarea valului de reprosuri la adresa unor oameni care fac ceva benevol .

Revin/repet in alta parte nu mai atitudinea asta de Gigi Contra si ""aciditatea"" in reply-uri ptr ca in secunda 2 aveai contul suspendat !

Hai sa ne kkm pe noi,vrei?De cand te cunosc (numele,de pe link) ai fost un robot,faceai lvl/rr si degeaba...n-ai facut 1 data un duel pe link,aici nici macar nu te-am vazut.Stateai tu cu Sadi,alt nedormit si nemancat care dormea pe tastatura,avea 5 rr avans si lua 10-0 la duel.Decat sa vii sa te dai mare player pe aici,doar ca ai stat on ca un fazan,mai bine taci si vezi de drum acolo.In alta parte ce se intampla bai comunistule?Se lua ban?Si ce?Te-ar dracu cu mentalitatea ta de bolsevic si mai ai si 40+ ani,vii si te caci pe tine aici in fata la copii de 15 ani,nerabdatori sa joace...ce tare esti!!!

• Bobby, Gunit, LordAlex and 1 other like this

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Calmaaaa,e cald afara , daca o sa dea drumul bine , nu o sa dea drumul iarasi bine....

Ne gasim sa ne rupem timpul si cu altceva decat MU.

Shark,nu ai deloc dreptate cu ce zici...lumea nu e nemultumita de ce spui tu, e nemultumita ca se asteapta de foarte mult timp un server asa cum a fost PROMIS , nu l-am cerut eu sau Bobby , si usor,usor trece vara si noi tot nu ne jucam,din diverse motive si staff-ul are o parte de vina ca a luat multe decizii gresite pe parcurs , stiu ei mai bine in cine s-au increzut si in ce s-a transformat db-ul actual.

I-am apreciat de atatea ori ca s-au implicat inzecit fata de cei de pe LM si totusi au incercat sa fie totul oky , dar inca tot nu imi pot explica cum dintr-un staff atat de mare sa munceasca doar 2 insi, bun ..ceilalti nu au timp dar sunt sigur ca tot au cunostiinte care se pot ocupa si se pricep la asa ceva sa intre 1 ora , 2 pe zi , fie chiar si contracost....nu intotdeauna incet inseamna si sigur implicit bun.

Tare curios sunt din aia 30+ membrii care ii am in guild oare pe cati mai conving sa revina cand se da drumul in afara de cei care suntem impreuna in guild de multi ani de zile,have fun.

Edited by tsubyke, 24 May 2014 - 03:53 PM.

• Bobby, LordAlex, playboy cigarette and 2 others like this

SHARK_BITE

SHARK_BITE

Random Player

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 108 posts

Hai sa ne kkm pe noi,vrei?De cand te cunosc (numele,de pe link) ai fost un robot,faceai lvl/rr si degeaba...n-ai facut 1 data un duel pe link,aici nici macar nu te-am vazut.Stateai tu cu Sadi,alt nedormit si nemancat care dormea pe tastatura,avea 5 rr avans si lua 10-0 la duel.Decat sa vii sa te dai mare player pe aici,doar ca ai stat on ca un fazan,mai bine taci si vezi de drum acolo.In alta parte ce se intampla bai comunistule?Se lua ban?Si ce?Te-ar dracu cu mentalitatea ta de bolsevic si mai ai si 40+ ani,vii si te caci pe tine aici in fata la copii de 15 ani,nerabdatori sa joace...ce tare esti!!!

Prin reply-ul tau extrem de ""inteligent""  nu faci decat sa confirmi ca esti ""educat"" ,eu nu am jignit si aruncat expresii de""kkt,dreaq etc etc "" !...Din pacate imi este prea greu sa va fac fata ,sincer sunteti prea multi ,frustrati,agramati, care va dati mari si tari cu un pumn in piept si altul in tastatura .Prin atitudine,exprimare si care mai de care mai ""inflamat"" pe creier nu faceti sa demonstrati cat de limitati sunteti !

P.S 1.  Comunist eu !? pe vremea raposatului nu am avansat ierarhic baiete ptr ca nu am vrut sa ma inscriu in partid si am mai si dat declaratii cu  subsemnatul de ce si cum pe la Securitate

P.S 2.  Bolsevic eu !? Citeste P.S.1

Sadi sa ii dai 10-0 la duel !? Please zi-mi si mie ce fumezi ?

Nu o sa ma vezi aici ptr ca Mu ptr mine e istorie ,si nu ma dau mare si tare fata de copii de 15 ani doar aduceam argumente reale si pertinente legate de server ,admini si probleme !

Daca nu am facut duel cu tine probabil erai in lista celor de nebagat in seama ,dar am destule dueluri cu playeri destupati la minte .

My last reply here ptr ca cineva avea o semnatura "" Nu te pune cu cei certati cu limba romana e o lupta inegala""

Edited by SHARK_BITE, 24 May 2014 - 04:19 PM.

• Cristi, Reds and Derek like this

Cristian

Cristian

One Piece

• Utilizator Premium
  • 576 posts
Ajunge.
  • beny and stresu like this