Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

As dori sa achizitionez noua consola PlayStation4

- - - - -

• Please log in to reply
24 replies to this topic

Răzvan

Răzvan

Shillien Knight

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

User's Awards

La o adica, minecraftul e si foarte prost optimizat - eu am (avg) fps mai mic in minecraft decat in Skyrim. :))

Blackz32

Blackz32

Advanced Gamer

• Administrator
  • 381 posts

Dupa ce am citit atent comentariile voastre si m-am mai uitat putin la jocurile care imi plac de pe console si de pe pc, am decis sa imi cumpar un calculator. Se pare ca sunt mult mai multe jocuri care imi plac pe pc decat pe consola. 

Cel mai probabil voi mai strange niste bani ca sa imi cumpar ceva de 25 de milioane, sau poate gasesc ceva bun la 20.

Te astept la Recomandari pentru achizitii cand ai suma necesara.

Depinde cat de multe ai de schimbat fata de calculatorul actual. De exemplu daca ai HDD normal pe SATA, nu are sens sa te arunci la un SSD pentru ca nu te ajuta cu nimic dpdv. al gamingului (ma rog, unii zic ca ar fi cateva fps-uri in plus dar nu stiu ce sa zic).

Daca ai DVDRW si chiar daca nu ai, nu iti cumpara unul decat daca e musai sa iti iei. (ultimul trend la instalat windowsul este de pe stick si programele, respectiv jocurile la fel). :)

Nu te arunca la o carcasa prea flashy sau prea scumpa. Jocurile nu surmeneaza pc-ul. Nu ai nevoie de un airflow exagerat.

Pentru jocuri nu iti trebuie procesor K (unlocked) pentru ca nu ai nevoie de overclock la jocuri. Placa de baza e suficienta una care sa iti tina procesorul (de preferat fara mATX).

Sursa una decenta. Nu face overkill pentru ca overkill-ul mai mult incurca cand vine vorba de sursa.

Ram : Unii zic 4 GB, eu unul zic minim 8 (Blackz might argue with that <_< ).

Restul bugetului in placa video. :)

Sa stii ca pana acum cateva zile nu eram de acord cu o cantitate de RAM mai mare de 4 GB pentru daily stuff. De curand am trecut pe 16 GB si e alta treaba.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

@Blackz : In materie de PC-uri am trait si vazut destule.

Am vazut joc lansat in Romania si care, in momentul lansarii, 98% din tinerii si potentialii jucatori nici macar nu se apropiau de minimum requirements la acel joc.

Aici ma refer la Call of Juarez sau ceva de genul.

Din acest considerent am inteles ca in materie de PCuri, e mult mai bine sa ai si sa nu iti trebuiasca, decat sa ai cat zice "turma" (daca pui 50 de oameni sa iti recomande un wishlist de pc pentru jocuri, 48 din ei o sa zica "4 GB RAM") si sa te trezesti ca nu iti ajunge. :))

Eu mi-am facut pc actual acum aproape 3 ani si contine un I5 non-K 3rd gen la 3.2 Ghz cu 3.6 pe turbo montat pe un GA-H77-DS3H, 16 GB DDR3 1333 Mhz Geil Blackdragon 2x8 GB si un mic NV GTX 650OC 2 GB GDDR5 128 bit de la Gigabyte.

Inca imi merge blana calculatorul desi as schimba placa video cu una ceva mai buna. Jocurile imi merg bine doar ca unele care au optimizarea proasta (dota2 de exemplu sau Starcraft 2 in situatiile foarte crowded cand se umple ecranul de flashuri, lasere, mitraliere etc :)) ) imi dau mici spikeuri la 1920x1080 si texturi mari. Framerate-ul e foarte ok in conditiile astea dar ma enerveaza acele mici spikeuri care apar uneori.

• stefan22 likes this

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Eu am pc Diablo Xtreme x3 (1300ron) si imi merge brici dota2, luat gata facut acum trei ani.
Lag spikes, low framerate n-am avut norocul sa intalnesc :-?.

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

Dupa ce am citit atent comentariile voastre si m-am mai uitat putin la jocurile care imi plac de pe console si de pe pc, am decis sa imi cumpar un calculator. Se pare ca sunt mult mai multe jocuri care imi plac pe pc decat pe consola. 

Cel mai probabil voi mai strange niste bani ca sa imi cumpar ceva de 25 de milioane, sau poate gasesc ceva bun la 20.

Te astept la Recomandari pentru achizitii cand ai suma necesara.

Am facut acum ceva timp post acolo si mi-ai raspuns, in buget de 30milioane, 35 cu tot cu ecran. Insa s-a intamplat ceva si a trebuit sa folosesc banii aceia la altceva.