Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

As dori sa achizitionez noua consola PlayStation4

- - - - -

• Please log in to reply
24 replies to this topic

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

In ultimul an am tot strans bani si in curand o sa ajung la suma de 2000 de lei. M-am decis ca vreau sa cumpar o platforma pe care doar sa ma joc, asa ca o sa cumpar o consola, nu calculator.

Deocamdata m-am uitat la PlayStation 4. Pros, Cons? Te poti conecta la net din Romania? Au englezii unele beneficii pe care noi nu le avem? E adevarat ca toate jocurile vor costa 60 de euro? De unde as putea achizitiona consola si jocuri? ETC.

Ce monitor/televizor mi-ar trebui pentru a putea avea parte de graficile oferite de consola? 

Multumesc anticipat.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Legat de monitor/televizor, cel mai probabil iti trebuie un monitor sau televizor cu suport HDMI (sau alti conectori care pot fi adaptati la HDMI) cu rezolutii FULL HD (din ce am citit pe emag consola vine cu port HDMI) de 1920x1080.

Te poti conecta la net din Romania fara probleme fie prin LAN (consola dispune de retea LAN 10/100/1000) sau prin WIFI. Nu exista restrictii.

In prezent sunt doar o mana de jocuri disponibile si pentru PS4. In mod surprinzator cica nu ar fi compatibile jocurile de PS3 dar merg cele de PS2 (needs confirmation).

Intradevar, in prezent jocurile de PS4 si XboX One sunt ceva mai scumpe decat echivalentul lor pentru PC dar putem pune asta si pe seama faptului ca sunt foarte putine jocuri pe piata pentru PS4. Eu cel putin le pot numara pe degetele de la o mana.

Cand se vor inmulti jocurile, cu siguranta se vor cobori preturile tinand cont de concurenta pe care consolele o incearca cu PC-ul.

Din cate stiu eu, nu cred ca englezii au ceva in plus dar tinand cont ca nu sunt un entuziast al consolelor, nu bag mana in foc pentru afirmatia asta.

• Simple likes this

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

Legat de monitor/televizor, cel mai probabil iti trebuie un monitor sau televizor cu suport HDMI (sau alti conectori care pot fi adaptati la HDMI) cu rezolutii FULL HD (din ce am citit pe emag consola vine cu port HDMI) de 1920x1080.

Te poti conecta la net din Romania fara probleme fie prin LAN (consola dispune de retea LAN 10/100/1000) sau prin WIFI. Nu exista restrictii.

In prezent sunt doar o mana de jocuri disponibile si pentru PS4. In mod surprinzator cica nu ar fi compatibile jocurile de PS3 dar merg cele de PS2 (needs confirmation).

Intradevar, in prezent jocurile de PS4 si XboX One sunt ceva mai scumpe decat echivalentul lor pentru PC dar putem pune asta si pe seama faptului ca sunt foarte putine jocuri pe piata pentru PS4. Eu cel putin le pot numara pe degetele de la o mana.

Cand se vor inmulti jocurile, cu siguranta se vor cobori preturile tinand cont de concurenta pe care consolele o incearca cu PC-ul.

Din cate stiu eu, nu cred ca englezii au ceva in plus dar tinand cont ca nu sunt un entuziast al consolelor, nu bag mana in foc pentru afirmatia asta.

M-am mai documentat pe net si se pare ca Romania nu are are acces la PlayStation Store.

Jocurile care ma intereseaza deocamdata sunt Infamous SS, Assassin's Creed Unity&Black Flag, Watch Dogs si Battlefield 4.

Am citit ca The Last of Us (care e jocul meu favorit) se va lansa pe PS4 in vara asta.

Cam cat ar costa un televizor de genul? 

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

De ce nu ii lasa pe romani in store?

E suspecta rau treaba pentru ca pot fi dati in judecata pe motive de discriminare. :-?

Vezi ca am vb adineauri cu un posesor de PS4. Smecheria e sa pui UK la tara. Singurul inconvenient e ca faci cumparaturi in lire sterline dar daca e ok cursul, nu e neaparat o problema. :)

Cica acelasi lucru e valabil si pentru XboX One.

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

De ce nu ii lasa pe romani in store?

E suspecta rau treaba pentru ca pot fi dati in judecata pe motive de discriminare. :-?

Vezi ca am vb adineauri cu un posesor de PS4. Smecheria e sa pui UK la tara. Singurul inconvenient e ca faci cumparaturi in lire sterline dar daca e ok cursul, nu e neaparat o problema. :)

Cica acelasi lucru e valabil si pentru XboX One.

Din cate am citit sunt ceva puncte cu care cumperi jocurile, care le cumperi cu bani reali. Daca faci cont in UK trebuie cod postal din UK. Insa ca sa cumperi trebuie si card din UK.

So that's not happening.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Sincer ma indoiesc ca iti trebuie date de UK la card si adresa, cod postal etc pentru ca in fond tu cumperi jocul in format digital iar UK e de fapt o "language localisation" care defineste toate tarile vorbitoare de limba engleza (foste colonii etc).

Teoretic ar fi suficient orice card care e atasat unui cont cu conversie automata a valutei. :)

smokey

smokey

prinț

• Moderator Global
  • 253 posts

Găseşti la Altex PSN cards cu care poţi cumpăra liniştit de pe store.

http://www.altex.ro/...K4AKg&attempt=1

Jocurile costă 200+ lei, dar dacă ai noroc, le găseşti second hand mai ieftine. Asta a şi fost o mare chestie pentru campania publicitara PS4, că poţi juca jocuri second hand. De citit nu citeşte nici discuri de ps3, nici de 2, dar pe store se găsesc ceva jocuri vechi. Şi la un moment vor lansa Playstation now, adică jocuri de PS3 pe serverele lor, jucate de pe consola ta. Caută OnLive  ca să-ţi faci o idee, e exact asta, numai că pentru PC.

Store nu a existat niciodată pentru România, asta nu e ceva nou. Dar nici nu e nevoie, pentru că acele carduri îşi fac treaba. Păcat că pierzi în jur de 20 de lei.

Dacă chiar vrei să-ţi iei consola, recomand să plăteşti Playstation+. Ai jocuri gratuite lunar, tone de mega oferte şi alte facilităţi mişto. Dacă e ceva gaming-related pentru care aş plăti lunar fără să-mi pară rău, PS+ conduce detaşat.

PlayStation-Plus-Year-One-Free-Games.png

• Lancelot likes this

DaddyYankee

DaddyYankee

Random Player

• Admin SA:MP
  • 117 posts

Mai ai o problemă.. Magazinele din România nu au PS4 pe stoc (cel puțin momentan). În cazul în care îl găsești pe undeva de cumpărat, să mă anunți și pe mine. :D

Cât despre contul de UK, da, probabil îți trebuie o adresă validă din UK că să îl poți creea (cel puțin pe Xbox 360 așa am procedat). E destul de simplu să găsești, cauți un hotel din UK pe Google și folosești adresa respectivă. Chestia e că nu cred că îți vei putea folosi cardul de România pentru a cumpără jocuri din store. Nu ai nevoie și de un card valid pe adresă respectivă (cea de UK) pentru că nu ești obligat să atașezi un cârd contului tău (din nou, așa e pe Xbox 360, presupun că e la fel și aici), iar pentru a cumpără jocuri din store poți folosi metoda lui smokey.

Edited by DaddyYankee, 09 April 2014 - 02:08 PM.

• Fresh likes this

Lancelot

Lancelot

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 268 posts

SI eu ma tot gandesc la PS4- fratele meu are PS3 si am cam obosit sa astept revenimentul Nintendo..

Momentan insa preturile sunt cam mari si nu e inca asa de ofertatna plaja de jocuri

Cu siguranta si eu mi-as cumpara varianta cu plus. Pare un mic efort sa platesti mai mult la inceput..dar cu siguranta se va compensa efortul destul de rapid tinand cont de ofertele lor speciale

The Wizard

The Wizard

100% Skill

• Administrator
  • 1,155 posts
Nu se merită console.
Aceleași jocuri an de an (fifa, cod, etc.) sau jocuri pe care le termini în câteva ore, scumpe.

STEAM - jocuri ieftine, grafică mai bună, joci și pe televizor, jocuri vechi compatibile (joci și duke 3d dacă vrei), numai avantaje.
  • Răzvan, Kafinty, Ralero and 1 other like this

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Nu se merită console.Aceleași jocuri an de an (fifa, cod, etc.) sau jocuri pe care le termini în câteva ore, scumpe.STEAM - jocuri ieftine, grafică mai bună, joci și pe televizor, jocuri vechi compatibile (joci și duke 3d dacă vrei), numai avantaje.

Avantaje daca ai internet.
In zona unde stau eu, internetul pe o luna e mai scump decat un joc recent aparut (Watch Dogs - 70€ in gamestop). Chiar si mana de oameni pe care ii stiu vor console in locul pc-urilor. Acum mai conteaza si unde foloseste consola ( @Simple).
Se merita o consola PS3, momentan PS4 dispune de putine jocuri si preturi foarte scumpe.

The Wizard

The Wizard

100% Skill

• Administrator
  • 1,155 posts
Joci în offline.

flamer

flamer

cyborg enhancements

• Moderator MU
  • 1,786 posts

User's Awards

Si jocurile cum le downloadezi ? :P
Consolele sunt mai mult pentru jucatul jocurilor offline decat online - parerea mea.

Răzvan

Răzvan

Shillien Knight

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

User's Awards

Si jocurile cum le downloadezi ? :P
Consolele sunt mai mult pentru jucatul jocurilor offline decat online - parerea mea.

... de la altcineva sau cd/dvd (eventual virtual). PC MASTER-RACE!

azure

azure

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 220 posts

Am ceva mai multa experienta cu consolele asa ca pot sa-ti dau niste "clasamente" sa le zicem asa.

ps4 vs. xb1 -> ps4

ps3 vs. x360 -> x360

ps4 vs xb1 vs ps3 vs x360 -> x360 (ng-ul inca este foarte slab, cel putin 1-2 ani o sa mai apara jocuri pe x360, plus ca e mai stabila & foaaaarte ieftina)

La capitolul pc vs console, depinde ce te joci. Daca esti un jucator casual care vine de la serviciu si vrea sa se intinda pe canapea sa se joace un joc cu o bere in mana vreo 2 ore, consolele sunt de departe mai bune.

Daca inca iti place sa iti storci creierii in jocuri complexe si sa stai cu orele intr-un nivel /dungeon (sau daca nu poti sa traiesti fara MMO-uri) atunci ia-ti un PC.

Melancolia jocurilor vechi pe care le iei de pe steam / gog nu e un factor deoarece alea merg pe orice jaf de PC. Daca ai facut topicul asta de pe un PC, iti merge si Baldur's Gate 2, deci n-ai nevoie de mai mult.

Eu am fost PC Master Race toata viata dar recent ma tot gandesc cum ar fi sa stau frumos intins pe canapea in loc de cocosat la birou. Problema e ca nu-mi plac jocurile de consola. Daca tie iti plac, ia-ti o consola.

• bunny, DaddyYankee, Kafinty and 2 others like this

Răzvan

Răzvan

Shillien Knight

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

User's Awards

Ia-ti un cablu HDMI lung (sa nu muti unitatea langa TV) si un gamepad si poti sa te joci de pe canapea si cu pc-ul.

• The Wizard likes this

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Legat de net, indiscutabil avem probabil cel mai ieftin net din Europa. Totodata suntem si tara cu cea mai slaba banda externa din Europa (RDS de exemplu da maxim 2 Mbit la abonamentele de 50 si 100 si maxim 6 Mbit, sau cel putin asa sustin, la abonamentele de 500 si 1000). Un utilizator din UK, Italia sau Germania, desi poate nu au gigabit pe metropolitanul lor (in interiorul tarii lor), au benzi externe de ordinul 30-40 Mbit minim din ce am inteles de la prietenii din afara (non-RO).

Din ce am inteles la PS4 exista un fel de abonament de ordinul 300-400 lei pe an care iti da acces la cateva zeci de jocuri.

In rest, intradevar sunt putine jocuri care sunt ceva mai scumpe decat variantele lor pentru consolele inferioare (x360 sau ps3) sau PC.

Eu totusi consider ca fie el pc sau consola, nu prea e fun sa joci single player pentru ca producatorii de jocuri au cam abandonat segmentul single player in ultimii ani. Repet, e doar parerea mea. :)

• Lancelot likes this

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

Dupa ce am citit atent comentariile voastre si m-am mai uitat putin la jocurile care imi plac de pe console si de pe pc, am decis sa imi cumpar un calculator. Se pare ca sunt mult mai multe jocuri care imi plac pe pc decat pe consola. 

Cel mai probabil voi mai strange niste bani ca sa imi cumpar ceva de 25 de milioane, sau poate gasesc ceva bun la 20.

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Depinde cat de multe ai de schimbat fata de calculatorul actual. De exemplu daca ai HDD normal pe SATA, nu are sens sa te arunci la un SSD pentru ca nu te ajuta cu nimic dpdv. al gamingului (ma rog, unii zic ca ar fi cateva fps-uri in plus dar nu stiu ce sa zic).

Daca ai DVDRW si chiar daca nu ai, nu iti cumpara unul decat daca e musai sa iti iei. (ultimul trend la instalat windowsul este de pe stick si programele, respectiv jocurile la fel). :)

Nu te arunca la o carcasa prea flashy sau prea scumpa. Jocurile nu surmeneaza pc-ul. Nu ai nevoie de un airflow exagerat.

Pentru jocuri nu iti trebuie procesor K (unlocked) pentru ca nu ai nevoie de overclock la jocuri. Placa de baza e suficienta una care sa iti tina procesorul (de preferat fara mATX).

Sursa una decenta. Nu face overkill pentru ca overkill-ul mai mult incurca cand vine vorba de sursa.

Ram : Unii zic 4 GB, eu unul zic minim 8 (Blackz might argue with that <_< ).

Restul bugetului in placa video. :)

Simple

Simple

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,031 posts

Depinde cat de multe ai de schimbat fata de calculatorul actual. De exemplu daca ai HDD normal pe SATA, nu are sens sa te arunci la un SSD pentru ca nu te ajuta cu nimic dpdv. al gamingului (ma rog, unii zic ca ar fi cateva fps-uri in plus dar nu stiu ce sa zic).

Daca ai DVDRW si chiar daca nu ai, nu iti cumpara unul decat daca e musai sa iti iei. (ultimul trend la instalat windowsul este de pe stick si programele, respectiv jocurile la fel). :)

Nu te arunca la o carcasa prea flashy sau prea scumpa. Jocurile nu surmeneaza pc-ul. Nu ai nevoie de un airflow exagerat.

Pentru jocuri nu iti trebuie procesor K (unlocked) pentru ca nu ai nevoie de overclock la jocuri. Placa de baza e suficienta una care sa iti tina procesorul (de preferat fara mATX).

Sursa una decenta. Nu face overkill pentru ca overkill-ul mai mult incurca cand vine vorba de sursa.

Ram : Unii zic 4 GB, eu unul zic minim 8 (Blackz might argue with that <_< ).

Restul bugetului in placa video. :)

Am calculator din 2005, merge minecraftu cu 10 fps-uri la setarile minime.

Deci... mda.