Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Fan Club - Dinamo Bucuresti

- - - - -

• Please log in to reply
114 replies to this topic

The Wizard

The Wizard

100% Skill

• Administrator
  • 1,158 posts

Man, e un sport si ca orice sport are fani.

Fiind sport de echipa, evident are echipe, care la randul lor au fani/suporteri. E perfect normal sa tii cu o echipa si sa ai o ...sa zicem stare de discomfort atunci cand nu castiga echipa preferata si totodata sa ai o stare euforica atunci cand favoritii tai castiga.
Totusi, postarile de mai sus sunt prea mult si chiar duc spre exprimarea unei disfunctii mintale, no offence mariusica. :P

Eu tin cu Steaua, seful meu tine cu Rapid (nu, nu e tigan) si am colegi care tin cu Dinamo sau Petrolul si cu toate astea, niciunul dintre noi nu ne taiem pe vene cand pierde echipa noastra favorite asa cum lasa de inteles posturile de mai sus. :))

Când eram mai mici ne luam la bătaie că unu ține cu Steaua, altu cu Dinamo sau cu Rapid.

Acum deja denotă retardare mintală indusă de diferite droguri, alcool și așa mai departe.

Am fost la meciul România - Ungaria pe arena națională. Am avut „norocul” ca galeria stelistă să stea la etaj, iar aia dinamovistă sub ei. Eu cu prietenii mai la dreapta galeriei dinamoviste.

Băieții, și unii și alții, n-au avut treabă cu meciul. Ăia de sus, steliștii, făceau ca toate animalele, mai ales liderul de galerie, dinamoviștii erau mai puțini, stateau mai calmi, dar toți aveau curaj de la distanță.

Nu știu ce înțeleg ei din fotbal, dar la meci nu s-au uitat.

Așa nu ne luați că nu înțelegem fenomenul când voi nu vă uitați la el.

Vă spun eu care e fenomenul. Se cheamă familie, nu DInamo, Steaua, Craiova, etc.

Fata aia zice că-și copiii la bunici ca să vadă meciuri. Lucrurile importante în viață nu sunt meciurile.

Și programul nu ți-l faci după meciurile echipei favorite. Programul ți-l faci după tine și cei dragi.

Bine, așa gândesc eu, logica îmi spune că e gândirea bunp. Tu nu ai de câștigat dacă câștigă/pierde Steaua/Dinamo.

Eu pot privi totul mai degajat. Și nu mă luați cu nu ai în suflet și căcaturi de genul ăsta. Țin cu Steaua de la 8 ani fără să fii fost influențat de cineva. Pe vremea aia nici nu știam că are Cupa Campionilor (sau alte performanțe internaționale), titluri, cupe și alte alea. Nu era google să dai search. Nici nu era internet.

A pierdut Steaua în seara asta, vă dați seama cât de supărat sunt că nu mai ia Steaua 15-20 milioane de euro, parcă le-am pierdut eu, așa de supărat sunt.

Sunt studii care arată că oamenii, chiar și ăia de treabă, în grupuri mari devin animale.

Mie îmi place magia, așa că vă pun emisiunea asta ca să o urmăriți :)

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Oky,nu o sa stau sa iti explic ca nu e asa ca n-are rost :)))

9/24/2014 - Cainii pe Ilie Oana , Fortuna Campina-Dinamo Bucuresti 2-5 (3 goluri Rotariu,2 goluri Bilinski)

https://www.facebook...308508372668456

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

5 octombrie 2000. Buletinele de stiri anunta cu tristete moartea unui jucator de la Dinamo. Catalin Hildan a incetat din viata la 24 de ani. S-a intamplat in minutul 74, al partidei amicale Santierul Naval Oltenita- Dinamo. Catalin pleaca de pe linia careului propriu de 16 metri, spre centrul terenului, dar nu apuca sa faca decat cativa pasi. Cade in genunchi, pune mana pe fata, apoi se prabuseste pe gazon. Este ora 16:42.

14 ani mai tarziu, 4 octombrie, ora 2:36
Stau intins in pat si fumez o tigara linistit. De o ora nu am mai scos un cuvant si gandul imi e departe, in trecut. Imi rasuna in cap cuvintele “.. in mine spune Dinamo si Dinamo pentru mine e ca un lucru sfant..”, “…Catalin a fost un razboinic, nu era foarte tehnic, dar era un luptator si nu vroia sa piarda, trebuia sa fie invigator, asa a crescut el.. si in Clubul Dinamo … pe aici nu se trece!”, “.. chiar daca nu esti foarte talentat, prin munca se poate trece peste orice..” , “…daca se pierdea meciul cu Steaua nici nu puteam sa discutam. Era rau de tot nici macar nu se putea discuta cu el…”, “…el mereu a spus ca trebuie sa castigam orice meci…”. Sunt cuvintele lui Nea Marin. Tot ce as vrea sa spun, tot ce as incerca sa asez pe foaie, imi dau seama ca a fost spus deja sau gandit de majoritatea. In momentul cand s-a prabusit pe teren, s-a nascut un inger. In momentul in care nu a mai pasit in vestiar, s-a nascut un idol, in momentul in care nu a mai salutat galeria, s-a nascut un zeu. Si totusi, nu am castigat nimic. Dupa 14 ani pot spune ca pierderea Unicului Capitan este meciul pe care, alaturi de mine, intreaga suflare dinamovista, nu l-a castigat niciodata. Este singurul meci pierdut cu adevarat. Am pierdut un lider in teren, un unic capitan, un mijlocas, un luptator, un prieten, coleg, frate, copil … Dinamo a pierdut, noi am pierdut, familia lui a pierdut. Cerul a castigat, lasandu-ne noua sansa sa intelegem ceva mai mult dintr-o partida de fotbal. Ne-a oferit sansa, desi nu a cerut-o nimeni, sa intelegem ce inseamna sa ai ambitie, sa fii luptator, sa intelegi cat conteaza dorinta si iubirea neconditionata pentru ceva.

Dupa 14 ani, ridic in continuare mainile spre cer, la fiecare meci si ii strig numele. Dupa 14 ani, ma uit in spate si realizez ca in fiecare an pe 5 octombrie, l-am cinstit cu un mesaj, o coregrafie sau un gand. In fiecare an, pe 5 octombrie, am fost la Branesti si am aprins o lumanare si dupa am fost la el acasa, in camera lui si am stat putin, inconjurat de baieti, in liniste. In fiecare an am facut-o… Am stat si m-am gandit, am incercat sa imi amintesc si am ascultat povestile celor mai mari, povestile tatalui sau, sau ale fratelui. Si pe masura ce scriu, imi dau seama ca nu am facut destule. In mine simt ca nu l-am cinstit cu adevarat, cum merita, si ca vreau sa o fac mai bine. Merg intr-o peluza ce ii poarta numele si cred ca peluza ar trebui sa se ghideze dupa spiritul Unicului Capitan. Devotament, lupta, onoare, iubire fata de culori, indiferent de sacrificii.

Ciudat, cum dupa 14 ani, Catalin Hildan este salvarea noastra. Daca sunteti cu adevarat caini, priviti putin in voi, inchideti ochii si cautati.. Ce? Nu as putea sa va spun exact, dar cautati putin din ambitia lui, putin din sinceritatea lui, putin din spiritul lui. Doar impreuna putem sa ii cinstim numele cum trebuie. Nici macar el nu s-ar fi asteptat ca dupa 14 ani sa fie mai viu ca niciodata, pentru ca asa este. Pentru ca nu l-am pierdut decat fizic. Spiritul Unicului Capitan traieste in fiecare dintre noi, trebuie doar sa il gasim si abia atunci o sa il cinstim cum merita, pentru sacrificiul suprem pe care l-a facut.

Duminica, 5 octombrie 2014, toata suflarea dinamovista este asteptata la ora 15:30, in parcare la Cora Pantelimon(incercati sa ajungeti la timp). La ora 16:00, se va pleca catre Branesti, vom merge sa aprindem o lumanare acolo unde Catalin Hildan batea mingea cand era copil si acolo unde acum se odihneste. Se va pleca de acolo direct spre stadion, astfel incat la ora 20:00 sa fim in peluza. In cazul in care nu ajungeti la Branesti, va rugam sa incercati sa ajungeti cu o ora inainte pe stadion. Peluza Catalin Hildan impreuna cu Cristi Hildan si fiul acestuia, Catalin Hildan, Marin Hildan, Florentin Petre, Florin Bratu, Danciulescu, Cornel Dinu, Valentin Lazar, Ionel Augustin si alte simboluri ale lui Dinamo, au pregatit ceva special.

“Hai sa le aratam la astia ce inseamna Dinamo!”

14 ani fara  "11", 14 ani fara capitan , 14 ani fara simbolul nostru.

• stefan22 likes this

stefan22

stefan22

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,017 posts

R.I.P. Catalin 'Unicul Capitan' Hildan.

LastKiss

LastKiss

Skillful Master

• Ajutor SA:MP
  • 1,840 posts

User's Awards

Diseara il vom omagia cum se cuvine tsuby! 

R.I.P. Catalin Hildan 

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Bun...tocmai ce am ajuns acasa de la meci dupa multe ore state in frig pe la Branesti , respectiv Stefan cel Mare.

Deschid calculatorul si vad un mesaj primit de la un prieten : " Iar v-ati facut de ras ma,1-1 cu Craiova...merita sa te duci pentru astia la stadion?"

Da,am ragusit cantand 3 ore la stadion,2 ore la Branesti , am racit probabil stand in frig si transpirat de la atata sarit , nu imi mai simt mainile de la 2 ore de fluturat un steag de 2 m si da , majoritatea dintre cei care astazi imbraca tricoul lui Dinamo nu merita sa faci astfel de sacrificii pentru ca nu reprezinta  spiritul lui Dinamo,dar...

Un tata care si-a pierdut fiul acum 14 ani pe terenul de fotbal,un om cu o viata inainte care la doar 24 de ani s-a stins din viata pentru ceea ce el iubea : Dinamo.Desi doctorul i-a spus ca risca sa moara daca nu se lasa de fotbal,el a continuat sa dea tot ce are mai bun pentru acest club si sa il duca acolo sus unde isi dorea.Acest tata care de 14 ani sufera in continuare vine in fata peluzei PCH impreuna cu celalalt fiu al sau ( fratele lui Catalin Hildan ) si cu nepotul acestuia si cu ochii in lacrimi se uita spre peluza si spune : "Datorita voua fiul meu este in continuare in viata,datorita voua Catalin nu o sa moara niciodata" si incepe si plange iar , ridica pumnii si incepe sa cante alaturi de galerie "Catalin Hildan inseamna Dinamo" ,din mii de piepturi se aude numele capitanului.

In concluzie : DA , SE MERITA ! Cine va mai intreaba de ce , stiti ce sa-i raspundeti .

54319d60bce3f.jpg

1OCvotq.jpg

r8a1d4k.jpg

Cele 500 de lampioane cu chipul capitanului , cele 500 de ganduri trimise catre Catalin.

Edited by tsubyke, 05 October 2014 - 11:02 PM.

• Fresh likes this

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Catalin a fost prezent la meci aseara.

1622846_368125126646028_9395724835847551

Edited by tsubyke, 06 October 2014 - 08:40 PM.

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Hai votati pentru caini sa castigam pentru al 2-lea an consecutiv cea mai frumoasa actiune ultras .

http://www.ultras-ti...ns-in-2014.html

3.jpg

5.jpg

11.jpg

http://www.ultras-ti...ns-in-2014.html

Edited by tsubyke, 07 January 2015 - 01:26 PM.

LastKiss

LastKiss

Skillful Master

• 1,840 posts

User's Awards

Am votat de pe 3 telefoane + pc + laptop =))

• tsubyke likes this

stefan22

stefan22

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,017 posts

Avand in vedere ca e singura echipa romaneasca am votat.

• LastKiss and tsubyke like this

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Avand in vedere ca e singura echipa romaneasca am votat.

Si eu am votat pe acelasi considerent. :)

• LastKiss and tsubyke like this

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Din pacate nu toti gandesc la fel...s-au apucat toti "stelistii' sa voteze cu echipa din Maroc,singura care e aproape de Dinamo ca si numar de voturi doar ca sa nu castigam noi .

Unde nu e minte,vai de picioare.

LastKiss

LastKiss

Skillful Master

• 1,840 posts

User's Awards

Din pacate nu toti gandesc la fel...s-au apucat toti "stelistii' sa voteze cu echipa din Maroc,singura care e aproape de Dinamo ca si numar de voturi doar ca sa nu castigam noi .

Unde nu e minte,vai de picioare.

Ne-au depasit cu mult, s-a jucat murdar si asta arata ce fel de natie suntem (sau sunt unii). 

Oricum, Dinamo-Metalist-video-570.jpg

tsubyke

tsubyke

Overly Attached Geek

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Am terminat pe locul 2 competitia pentru ca Simpsonii din ghencea au votat cu marocanii ,atat pot si ei.

Anul trecut am iesit pe locul 1 in lume cu coregrafia :

coregrafie-dinamo-cadru-larg-2-660x371.j

Anul asta pe locul 2 cu urmatoarea coregrafie :

Opera_PCH_570.jpg

Daca la fotbal suntem 0 barat in lume , macar la nivel de peluza si spectatori , mai aud si strainii de noi .

LastKiss

LastKiss

Skillful Master

• 1,840 posts

User's Awards

pe 28 avem meci cu fratii nostri din ardeal, daca mai sunt dinamovisti care frecventeaza forumul hai cu totii la meci  b-)