Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Asigurări RCA

* * * * * 1 votes

• Please log in to reply
45 replies to this topic

Equilibrium

Equilibrium

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 305 posts

Diferenta de o luna intre simularea de atunci de la Allianz si asigurarea facuta azi e de 457 lei :))
Am facut azi asigurarea pe 6 luni la Allianz si a fost 705 lei :) si acuma o luna a fost 700 de lei la Carpatica.

• Danny likes this

IamLegend

IamLegend

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Domnilor nu stiu ce sa va zic. Daca sunteti increzatori in abilitatile voastre de soferi, faceti-va si voi la societati gen Omniasig, uniqa etc.

Tarifele se schimba radical de la luna la luna.

Acum 6 luni i-am facut unui prieten prin brokerul firmei mele si a platit ceva gen 512 lei pe 6 luni la groupama si acum cand am cautat sa ii reinnoiesc polita, la Groupama era 1500 lei in timp ce Generali (care era scump rau in urma cu 6 luni) acum imi cereau gen 550 lei.

Va sugerez sa va cautati un broker si sa nu faceti polita direct de la agentiile asiguratorilor.

Brokerii au in general tarifele negociate la nivel "en gros" si iti obtine tarife mai mici decat cele emise direct de companiile de asigurari iar comisionul lor sta in banii incasati de asigurator pe polita si nu din buzunarul vostru.

Daca sunteti in Bucuresti, va recomand eu un broker super ok care monitorizeaza si politele si cu 1 luna inainte sa iti expire polita te contacteaza pentru a te anunta ca iti expira si iti fac o oferta la toti asiguratorii din piata dupa care voi reveniti cu raspuns cu privire la ce oferta vreti sa luati. :)

Eu lucrez la o companie de leasing auto si va pot pune in contact cu brokerul de care va ziceam mai sus. :)

PS: Allianz e pe departe cel mai bun asigurator dar e si cel mai scump. De regula ii recomand pe partea de casco. Desi scumpi, despagubesc fara sa puna prea multe intrebari si nu va plimba pe drumuri. Sunt ireprosabili la plata despagubirilor. Si omniasig platesc super bine pe casco/rca dar ei uneori iti fac surprize cerandu-ti o confirmare de la politie chiar si cand faci "amiabila" lucru care nu e tocmai ok. :))

Daca aveti vreun parinte (mama, tata) care are permis, nu a avut accidente la viata lui/ei si e si pensionar/pensionara, inmatriculati masina pe numele lor si sa vedeti atunci polite ieftinache. :)

Tata are un logan de 1.6 mpi si plateste 200-250 lei pe an. Eu am tot un logan 1.6 mpi si am 350-400 lei pe 6 luni. Ambii cu B8. =))

Edited by IamLegend, 13 December 2013 - 04:56 PM.

Equilibrium

Equilibrium

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 305 posts
La mine acuma nu se mai merita sa trec pe tatăl meu... iasa prea scump inmatricularea :)

forT

forT

Why so serious?

• Moderator Cinefilm
  • 894 posts

Nu stiti vreun site cu reduceri la asigurari? Erau reduceri inainte pe emag dar vad ca nu mai au.

Danny

Danny

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 218 posts

Au si pe emag.. adica eu mi-am facut si mi-au dat reducere.

forT

forT

Why so serious?

• Moderator Cinefilm
  • 894 posts

Cand? Acum cateva luni stiu ca aveau, acum vad ca nu mai au.