Jump to content

Welcome to GameNation
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Asigurări RCA

* * * * * 1 votes

• Please log in to reply
45 replies to this topic

Danny

Danny

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 218 posts

Pe unde va mai faceti asigurarile RCA? Eu am fost client fidel Astra din 2006 pana anul asta.. cand am fost sa reinoiesc polita. Cand ajung acolo si-mi spune tanti pretul ... sa cad jos din picioare. Pentru ca stau in Moldova si am 24 de ani (ca asa se face acu asigurare), mi-au cerut asigurare 1000 lei/an !!! Am zis "nu multumesc" si am plecat... am facut pana la urma asigurare pe emag, la Group AMA cu 560 lei/an.

Fain, nu? Si din ce-am auzit (si la brokeri de asigurari), e o firma bunisoara, despagubesc si nu caut bete in roate.

Hammer

Hammer

One pig to rule them all

• Moderator MU
  • 120 posts

Eu am mers la risc si mi-am facut la carpatica. Nu am avut vreodata incidente si sper nici sa nu am, insa stiu ca dansii au avut ceva plangeri cand a fost vorba sa plateasca despagubirile. 

Danny

Danny

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 218 posts

Doamne fereste sa faci accident .. din cauza ta. Ca o sa platesti despagubirile din buzunarul tau :)

Hammer

Hammer

One pig to rule them all

• Moderator MU
  • 120 posts

Pana acum am 0 accidente, 0 amenzi, 0 puncte luate. Clean mofo  B)

Linky

Linky

smooth & silky

• Membru GameNation
  • PipPipPip
  • 40 posts
Doamne fereste sa faci accident .. din cauza ta. Ca o sa platesti despagubirile din buzunarul tau :)

Nu este adevarat. Din moment ce tu ai incheiata o asigurare de tip RCA si ai un eveniment pe perioada valabilitatii acesteia, este absolvit de orice plata (atata timp cat nu ai consumat bauturi alcoolice). Faptul ca o companie nu isi achita datoriile nu este vina asiguratului.

Danny

Danny

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 218 posts

Spune asta celor care au tras-o pe pielea lor si au fost dati in judecata. La noi, pagubitul te da pe tine in judecata, iar apoi, tu te indrepti in judecata catre societatea de asigurari. Asa se procedeaza. Logic ar fi cum ai spus tu, dar in Romania ... orice e posibil. Deci fugiti de companiile rau famate .. ca de dracu (carpatica, euroins, mai nou astra)

Si daca nu ma crezi, google-ul imi sta martor.

Edited by Danny, 21 December 2012 - 06:18 PM.

TheRunner

TheRunner

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 123 posts

Eu am RCA de la Generali Group.

Specter

Specter

The Newcomer

• Ajutor SA:MP
  • 29 posts

Am avut la groupama pana acum dar momentan nu mai am ce sa asigur :D

Adrian

Adrian

Badass.

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 336 posts

Carpatica , nu eu am ales-o, nu ma pricep

sMokeR

sMokeR

The Newcomer

• Membru GameNation
  • PipPip
  • 34 posts

In momentul de fata am la uniqa.

Edited by sMokeR, 26 December 2012 - 01:25 AM.

SoulSeeker

SoulSeeker

Random Player

• Team Leader SA:MP
  • 100 posts

Asirom, urmeaza sa imi fac din nou asigurare, probabil voi alege din nou Asirom dupa care Casco tot la ei, am primit oferta destul de buna.

ofertarca

ofertarca

le' Spy

• Membru GameNation
  • Pip
  • 1 posts

Aveti si nu aveti dreptate. Atat timp cat ai asigurare rca la orice societate de asigurari din Romania autorizata de CSA sa inchei asigurari rca nu aveti treaba la despagubire. Intr-adevar sunt cazuri in care au fost clienti nemultumiti si au dat in judecata societatea de asigurari. In momentul in care se da in judecata societatea de asigurari se citeaza si titularul asigurarii rca dar eu nu am cunostinte de persoane care au scos bani din buzunarul lor si au avut asigurare rca valabila. Exceptie cei cu alcool la volan.

Adrian

Adrian

Badass.

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 336 posts

Bataie de joc cu asigurarile. Au explodat preturile, 800 lei pe 6 luni? E aproape cat un CASCO.

IceMan

IceMan

Administrator

• Administrator
  • 581 posts

900 ron/6 luni ...

nyankuN

nyankuN

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 294 posts

În curând o să mergem pe jos. :))

GIANTTT

GIANTTT

Advanced Gamer

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 161 posts

900 ron/6 luni ...

Sunt mai multi factori care influenteaza pretul. 

Tata plateste 5milioane la asigurare pe 1 an, dar daca ar fi sa fac eu asigurarea, mi-ar lua cam 12 milioane pe an. :)

stefan22

stefan22

Overly Attached Geek

• Membru GameNation
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,017 posts

LA Allianz Tiriac!

IceMan

IceMan

Administrator

• Administrator
  • 581 posts

900 ron/6 luni ...

Sunt mai multi factori care influenteaza pretul. 

Tata plateste 5milioane la asigurare pe 1 an, dar daca ar fi sa fac eu asigurarea, mi-ar lua cam 12 milioane pe an. :)

Păi da, pentru că ai sub 30 de ani...

Și îți spun eu că ți-ar lua 12 milioane pe 6 luni probabil. :))

• GIANTTT likes this

Equilibrium

Equilibrium

Advanced Gamer

• Membru GameNation
  • PipPipPipPip
  • 305 posts

Eu, pentru ca am sub 25 de ani ( cu toate ca nu am niciun eveniment) niciodata nu am avut reduceri de pret, dimpotriva, numai cresteri si dinalea de iti iasa ochii din cap.
Eu tot timpul imi fac cea mai ieftina asigurare, ca nu ma dau banii afara din acasa, dar si asa am ajuns sa platesc aproape 6 mil/ 6luni pentru un motor 1,9 tdi din 2000... cea mai ieftina.

Nici nu vreau sa ma gandesc cat va fi acuma in noiembrie cand o fac din nou :)

IceMan

IceMan

Administrator

• Administrator
  • 581 posts

Eu, pentru ca am sub 25 de ani ( cu toate ca nu am niciun eveniment) niciodata nu am avut reduceri de pret, dimpotriva, numai cresteri si dinalea de iti iasa ochii din cap.
Eu tot timpul imi fac cea mai ieftina asigurare, ca nu ma dau banii afara din acasa, dar si asa am ajuns sa platesc aproape 6 mil/ 6luni pentru un motor 1,9 tdi din 2000... cea mai ieftina.

Nici nu vreau sa ma gandesc cat va fi acuma in noiembrie cand o fac din nou :)

Înseamnă că n-ai prins prețurile noi, dacă ai plătit doar 6 mil. :D

Acum s-a schimbat, e dacă ai sub 30 de ani plătești mult mai mult, nu mai e 25 cum era până nu demult ... și costă și mai mult.